Başbakan Binali Yıldırım: OHAL’in tekrar uzatılmasını beklemiyorum

0

Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber’de konuştu. OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, şunları söyledi:

“Temmuz’un 17’si veya 18’i süresi bitmiş oluyor. OHAL konusunda sayın Cumhurbaşkanımız zaten çok net ifade etti. Yeni dönemde Temmuz’dan sonra OHAL’in tekrar uzatılmasını beklemiyorum.

ABD ile FETÖ konusunda anlaşamıyoruz, bu meseleyi bir şekilde çözmemiz lazım. ABD’nin net bir tutumunu bekliyoruz, öncelikle bu konu halledilmeli. Münbiç’te başlatılan süreç daha ileri bir noktaya getirilir.

Adil Öksüz 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin önemli isimlerinden biri. Ne yazık ki o kargaşada FETÖ elemanları sayesinde yurt dışına kaçışı sağlandı. Zaman kaybetmeden kendisinin iade edilmesiyle ilgili Alman hükümetine resmi müraacatta bulunduk, henüz cevap gelmedi, bu olabilir anlamına geliyor. Bu konuda Alman makamlarıyla Adalet Bakanlığımızın teması devam ediyor, bu işin peşindeyiz.

ABD’de Adil Öksüz’ün yakınları ABD Bayrağı öpüyorlarmış, bunları ABD bayrağı da hiçbir şey de kurtaramaz. Eninde sonunda hesap verecekler, dünya onlara dar gelecek. FBI’ın yaptığı soruşturma FETÖ terör örgütünün ABD’de yaptığı kara para aklama işlemleriyle ilgili, Türkiye’den hayır için nasıl oraya hortumlandığı tespit edildi. Biz bunların sorulşturulmasını, teröre para aktarıldığını bildirdik, onlardan dolayı bu soruşturma yapılıyor.”

CEVAP VER