Suruç’ta kavga.. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve HDP’den açıklama

0

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki olayı değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda milletvekili Yıldız’ın kardeşinin de içinde olduğu 3 kişinin PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü, 9 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralıların arasında durumu ağır olanların olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa temennisinde bulundu.

Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Yıldız’ın seçim çalışmasını hazmedemeyen ve bunu kabullenemeyenlerin dün ne ise bugün de aynı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu olay, PKK ve HDP’nin Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerini hâlâ terk edemediklerinin en bariz örneğidir. Bizim Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok, bizim PKK ile sorunumuz var. Kürt kardeşlerimizin de bu oyunu bozacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

6-8 Ekim olaylarında 53 vatandaşın kanları ellerine bulaşanların, çukur eylemlerinde on binlerce Kürt vatandaşın evini başına yıkanların, bir kez daha AK Parti mensuplarını hedef aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biliyorsunuz bunlar daha önce de bölgede bizim pek çok il ve ilçe yöneticimizi ne yazık ki şehit ettiler. Biz bölgedeki Kürtleri, PKK’nın ve HDP’nin boyunduruğundan kurtarma yolunda mesafe kat ettikçe, bunlar yine en iyi bildikleri iş olan şiddete kayıyorlar. Bu şiddet, silah ellerinden alındığı anda, şu anda geldikleri noktaya bir defa gelemeyecekler. Ne bölgedeki kardeşlerimizi ne partimiz mensuplarını, PKK ve HDP şiddetine terk etmeyeceğiz. Bu hadisenin önünde ve arkasında kim varsa emniyetimiz ve yargımız mutlaka bulacaktır.”

Ağızlarından demokrasiyi düşürmeyen ama ellerinden silahı bırakmayanlara derslerini verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir tek masum vatandaşa, hangi partiye mensup olursa olsun, bir tek siyasetçiye dahi zor kullanan hiç kimseye en küçük müsamaha göstermeyeceklerinin bilinmesini istedi.

HDP, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan kavga hakkında açıklama yaptı. “Seçimlere 10 gün kala çeşitli illerde saldırılar yaşanmaktadır.” denilen açıklama, şöyle:

“Yaklaşık 1 aydır yan yana stantların açıldığı ve her partinin kendi yerel çalışmasını sürdürdüğü ortam seçimlere 10 gün kala değiştirilmeye başlanmıştır. Urfa Suruç’ta yaşanan ve şu ana kadar bize gelen bilgilere göre 3’ü esnaf 5 kişinin ölümüyle, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay son derece vahimdir. Öncelikle ölenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Suruç halkını, demokratik kamuoyunu ve tüm Türkiye’yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz. Hükümete ve medyaya sorumlu bir dil kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Medya organları gelişmeleri çarpıtarak ve asılsız iddialara dayandırarak yaymaktan ve ortamı körüklemekten derhal vazgeçmelidir.

Başbakana, İçişleri ve Adalet Bakanlarına sesleniyoruz. Seçim çalışmalarının güvenliğinin sağlanması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Göreviniz güvenli bir seçim çalışması ortamını sağlamaktır. Savcıları acilen Suruç’taki olay yerinde ve hastanede delillerin karartılmaması için göreve çağırıyoruz. Herkes soğukkanlılığını korumalı, seçim çalışmalarını demokratik bir tarzda sürdürmelidir. Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır.”

Başbakan Binali Yıldırım, “Milletvekilimizin ağabeyi olayda hayatını kaybetti. Diğer ağabeyleri yaralandı. Orada yaralanan başka insanlar da var. Bu vahim bir hadisedir. Sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa diliyorum. Ümit ederim ki bu olay adi bir vakadır, arkasında herhangi bir siyasi sebep yoktur. Eğer öyle ise tabii ki sonuçları çok daha farklı olur. Ben bu vesileyle seçime sayılı günler kalarak bu mübarek günde bütün vatandaşlarımızın sükunet içinde birbirlerine tahammül içinde mübarek günleri ihya etmeleri ve seçime ülkemizin vakarına yaraşır bir şekilde girmelerini özellikle istirham ediyorum. Güzel günleri, coşkulu günleri, acılı günlere dönüştürmeye hakkımız yok.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Suruç’taki menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi de saldırıda hayatını kaybetti. Tüm aileye başsağlığı diliyorum. Olay aydınlatılacak ve failler adalet önüne çıkartılacaktır.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Bu ziyareti yapmadan önce kurgulanmış, esas itibarıyla bu saldırıda hazırlanmış bir durum söz konusu.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER