Bekir Bozdağ’dan Adil Öksüz açıklaması.. Alman hükümeti araştırmalı

0

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olduğu belirtilen Adil Öksüz hakkında açıklama yaptı.

“Adil Öksüz’ün Almanya’da olup olmadığına, Almanya’da ise nerede olduğuna dair Alman hükümetinin araştırma ve açıklama yapması lazım.” diyen Bozdağ, şunları söyledi:

“Biz Almanya’dan da bu konuda adli süreçlerin başlatılması, Alman hukukunun işletilmesi, iki ülke arasındaki anlaşmaların gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Çünkü iki ülke arasındaki anlaşmalar bu konuda Alman hükümetine de Alman devletine de bazı sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumlulukların gereğinin yerine getirilmesi lazım.

Terörle mücadele seçim var diye askıya alınamaz. Terörle mücadelenin gerektirdiği kurallar neyse kesintisiz devam edecektir.

Seçimden sonra OHAL’in kaldırılması gündeme gelecek. Kaldırma nasıl olabilir? 19 Temmuz’da süre doluyor. Hükümet OHAL’in uzatılmasına ilişkin yeni bir karar alıp parlamentoya tezkereyi göndermez, parlamento bu konuda bir karar vermezse ayın 19’unda kendiliğinden sona erer.

Diyelim ki hükümetimiz bir karar aldı ve uzattı ama ağustos geldiğinde ‘Kaldıralım’ dedi. O zaman kaldırma prosedürü uygulanacaktır. Şu anda bu konuda irade, OHAL’in kaldırılacağı iradesidir. OHAL, uzatılmayarak kaldırılabilir. Bu konuda irade ortaya çıkmıştır. OHAL’in yeni dönemde kaldırılması ilk gündemimize alacağımız konulardan birisi olacaktır.”

CEVAP VER