Başbakan Yıldırım’dan ABD’ye F-35 tepkisi.. Karar talihsiz bir gelişme

0

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Senatosu’nun F35 kararını değerlendirdi. “Karar talihsiz bir gelişme.” diyen Yıldırım, “Türkiye alternatifsiz değildir. Kendi tedbirimizi alıyoruz. Savunma sanayinde milli ve yerliliğe hız verdik. Ambargo, savunmada zafiyete neden olmaz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı.

Yıldırım, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde vatandaşlık hakkı kazanan yaklaşık 30 bin Suriyelinin oy kullanacağını da açıkladı.

NTV’de konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise şunları söyledi: “Batı’nın mental düşüncesi ilişkilerimizde bir kriz yaratıyorlar. Alışmışlar Türkiye’ye istedikleri gibi davranmaya, Türkiye fazla hareket etmesin. Türkiye 16 yılda bunun dışına çıktı. Bir yandan silah vermeyeceksin diğer yandan başkasından silah alınca yaptırım uygularım tehdidi. Bu tür yaklaşımlar doğru değil. Şu anda S-400 alamazsın yaptırım uygularım doğru değil. Sen bana Patriot sistemi satamadın. Müttefiğimden almayı tercih ederim ama sen satmadın ben milletimi korumak zorundayım.

F-35 konusunda da parlamento da girişimler oldu. 21’inde 2 F-35 bize teslim edilecek. Bu yönde de girişimler var ama biz böyle sağlıklı ilişki yürütemeyiz. Gelin oturalım konuşalım Münbiç’te olduğu gibi. Türkiye önemli bir müttefik, Türkiye NATO’yu riske atacak hiçbir oluşumun içinde olmaz. Bunu bahane ederek yaptırım testleri içinde olmasınlar.”

CEVAP VER