Muharrem İnce: KHK ile işten atılan ve hakkında dava olanlar dava sonunda; davası olmayanlar hemen işlerine iade edilecek

0

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hatay’da konuştu. Hataylı şehit için saygı duruşunda bulunan İnce, şunları söyledi:

“O beğenmedikler Cumhuriyet, 90-100 yıllık tarihinde iki kez kazandı. Biri Hatay, diğeri Kıbrıs. Atatürk, 1938’in Mayıs ayında rahatsızlığına rağmen Adana ve Mersin gezileri yaptı. Yabancı kuvvetlere gözdağı verdi. Ben buradayım dedi. Atatürk, Hatay için Adana’ya ve Mersin’e geldi. Atatürk bir Hatay şehididir.

Dünyada Türkiye’de herkesle kavga eden bir adam var; bir de Türkiye için taze kan var. Bir siyasetçi derki, meydan dolu ise durum iyidir, balkonlar dolu iyi ise durum çok iyidir, çatılar dolu ise kazandın demektir.

Allah’ın izni, milletin isteği ile kazanırsam 81 milyon kazanmış demektir. İnce kazanırsa Türkiye kazanmış olacak. Kazara Erdoğan kazanırsa Türkiye kaybeder. Keçiören onu kesmedi, Çankaya yetmedi, Saray yaptırdı. Önce Saray’a taşındı, sonra dava arkadaşlarını sattı. Beraber yola çıktığı kardeşim dediklerinden kimse kalmadı.

Allahın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olduğumda ilk bir hafta başlayıp yüz gün boyunca ne yapacağımı ilk kez Hatay’da açıklıyorum:

OHAL kalkacak, Merkez Bankası özerk bir yapıya kavuşacak. Bakanlar Kurulu toplumun tüm kesimlerini kapsayacak. Terör örgütleriyle amansız bir mücadele edilecek. Türkiye’nin Şam Büyükelçisi’ni hemen atayacağım. AB ile müzakereleri hızlandıracağız ve hemen bir Avrupa turu yapacağım. Avrupa’nın bütün başkentlerini gezip yeni Türkiye’yi, özgür Türkiye’yi anlatacağım.

Medya yalaka olmaktan vazgeçecek. Erdoğan’a yapacakları yalakalıkların aynısını bana yapacaklar. Ama ben istemiyorum. Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olacak. Suriye’de BM gözetiminde bir seçimi Türkiye olarak destekleyeceğiz.

Bağımsız, tarafsız, özgür bir yargı için Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkmayan yargıçlar arıyorum. KHK ile işten atılan ve hakkında dava olanlar dava sonunda davası olmayanlar hemen işlerine iade edilecek.

100 gün içinde Cemevlerinin statüsünü ibadethane olarak değiştireceğiz, kamuda yükselmenin kurallarını koyacağız; öğretmene polise din görevlisine 3600 ek göstergeyi vereceğiz. Kamu bankalarını yeniden düzenleyeceğiz.

Başta Kuleli Askeri Lise olmak üzere kapatılan askeri lise ve kurumları hemen açacağım. Askeriyede FETÖ’cü var diye askeri liseyi kapatıyorsun. 2002’deki heyecanlı, iddialı bir Erdoğan yok karşınızda.

AK Partili kardeşim yorgun, heyecansız, insanlara tepeden bakan, kibir dolu bir Erdoğan var. Arkadaşlarına sırt çeviren bir Erdoğan var. Adalet, kalkınma demiyor, kıraathane diyor. Keke kanacak olan varsa şunu söyleyeyim; şeker fabrikalarının hepsini sattı kekler de şekersiz olur.”

CEVAP VER