Meral Akşener’den Erdoğan’a: Damadınız Anadolu Ajansı’na ’24 Haziran seçim akşamı 21.30 itibariyle bizi %52 olarak ilan edeceksin’ dedi mi demedi mi?

0

TVNET kanalında, Anadolu Ajansı’nın 2018 seçim tablosu oy oranları yazılı şeklinde bir tablo yayınlanması sosyal medyada gündem oldu.

Tabloda ajansın Seçim 2018 ekranında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oy oranının yüzde 53, Muharrem İnce’nin oy oranının yüzde 26, Meral Akşener’in oy oranının yüzde 12, Selahattin Demirtaş’ın oy oranının yüzde 7, Temel Karamollaoğlu’nun oy oranının yüzde 1 ve Doğu Perinçek’in oy oranının yüzde 1 olduğu görüldü.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ise twitter hesabından bu duruma tepki gösterdi. Akşener, “Sayın @RT_Erdogan, damadınız Anadolu Ajansı’na ’24 Haziran seçim akşamı 21.30 itibariyle bizi %52 olarak ilan edeceksin’ dedi mi, demedi mi? Bu gözümüz gibi korumamız gereken seçmen iradesini yok saymak değilse nedir?” sorusunu yöneltti.

Akşener, “Bir kadın arkadaşım geldi. İl yönetim kurulu üyesi. AK Partili insanlar gelmişler, ellerinde AK Parti’ye basılmış mühürlü bir pusulayla demişler ki ‘Bunu at sandığa boşunu da getir. 500 lira para.’ Bunu engellemeye çalışacağız şimdi. İkinci tura kalınırsa bir sarsılacaktır. Alıştırdı ikinci tura kalmayı.” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’ndan açıklama..

Anadolu Ajansı ise bu iddialarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Anadolu Ajansı son 5 seçimin sonuçlarını sandık verilerine dayalı olarak medya kuruluşlarına iletmiştir. AA’nın açıkladığı anlık sonuçlar, YSK’nın kesin sonuçlarıyla da birebir örtüşmüştür. Ulusal ve bölgesel medya kuruluşlarının tamamına yakını bu seçim özel yayınına abone olmakta ve Anadolu Ajansı’nın ulaştırdığı verileri kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Bu verilerin yayıncı kuruluşlar tarafından sağlıklı bir şekilde alındığı her seçim öncesi en az 4 kez yapılan testlerle teyit edilmektedir. Yayıncılık dünyasında ‘mock data unit testing’ olarak bilinen bu ve benzeri uygulamalar, hemen her önemli yayın öncesinde defalarca tekrarlanır. Test çalışmalarıyla amaç; seçim akşamı veri iletimindeki riskleri ortadan kaldırmak, medya kuruluşlarının kendi seçim sistemlerinin teknik yeterliliğini görmek ve Anadolu Ajansı veri akış sistemiyle entegre çalışmasını sağlamaktır.

Yayıncı kuruluşlardan gelen talepler üzerine yapılan testlerde, partilere farklı oy oranları verilerek abone seçim ekranlarının çeşitli versiyonlara uyumu kontrol edilmektedir. Önceki gün yapılan ve medya kuruluşlarına gönderilen test yayınında da son seçimin sonuçları baz alınmış olup, seçime katılmamış olan partiler ve adaylar için rasgele oy dağılımları yapılmıştır. Ayrıca temsili oy dağılımlarının buna göre yapılacağı da önceden medya kuruluşlarına bildirilmiştir.

Test yayınları kamuoyuna açılmaz, sadece abone olan medya kuruluşlarına gönderilir. Test yayınının kamuoyuyla paylaşılması abone olan kuruluşun tercihi veya kusurudur. Tüm detaylarıyla medya yöneticileri tarafından bilinen bu durumun, bazı kişi ve kurumlar tarafından çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması gerçekle örtüşmeyen bir algı çalışmasıdır.

Türk medyasının en güçlü ve en güvenilir haber kaynağı olan Anadolu Ajansı’nın mesnetsiz iddialara konu edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Kurumumuz hakkında bilerek gerçeğe aykırı iddiaları gündeme getiren kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılmıştır.”

Kendi bir baltaya sap olamamış çocukları trilyonlarla oynarken, bizim 4 yıllık üniversite mezunu gençlerimiz işsiz

İstanbul Bayrampaşa’da vatandaşlarla da bir araya gelen Akşener, şunları söyledi: “Seçim kararını aldılar, her şey istedikleri gibi gitmedi şimdi ağlaşıyorlar. Madem her şey iyi niye seçime gidiyorsun? Madem her şey kötü niye bir daha seni seçelim? Beylikdüzü’nden bir arkadaş aradı. Bir binayı benim resimlerimle süslemişler. Bir kağıt gelmiş, resmi indirtmişler. Aradan iki gün geçtikten sonra Erdoğan’ın resimlerini asmışlar aynı binaya. Buradan anlıyoruz ki İYİ Parti korkusundan akılları uçmuş.

Kendi bir baltaya sap olamamış çocukları trilyonlarla oynarken, bizim 4 yıllık üniversite mezunu gençlerimiz işsiz. Gençlerimize iş bulana kadar vatandaşlık maaşı vereceğiz dedik. Asgari ücreti vergiden muaf tutuyoruz dedik. Bu şekilde refah arttıracak tedbirler alacağız dedik. Bu arkadaşlar insanları yoksullaştırıp, yoksullaşma ekonomisi üzerinden insanlardan oy alma politikasına gittin. Kanal İstanbul için 65 milyar dolar para harcanacak. Bunun karşısında ne alınacağını merak ediyorum? Mısır, Süveyş Kanalı’na 9 milyar dolar yatırarak genişletti. Yıllık 13 milyar dolar kazanıyor oradan.

Bir kadın adayı çıktı biz göçmenlere ‘ezik’ dedi. Elektrik parasını zamanında ödemek eziklik midir? Vergilerini zamanında ödemek eziklik midir? Bunun bilinçaltında Atatürk’e duyulan öfke var. Bunlara yüz verdiler AKP yöneticileri, oradan böyle konuşmaya yüz buluyorlar. Atatürk’ü de, Cumhuriyet değerlerini de bu ülkeden söküp alamazsınız!”

CEVAP VER