Liderler sandık başında..

0

Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için saat 08.00 itibariyle oy verme işlemi başladı. Oy verme işlemi saat 17.00’de sona erecek.

Oy verme işleminin başlamasıyla birlikte liderler de sandık başına gidip oy kullanmaya başladı. HDP Eş Genel Başkanı ve Van milletvekili adayı Sezai Temelli, oyunu seçim bölgesi olan Van’da Cumhuriyet Lisesi’nde kurulan 1068 nolu sandıkta kullandı.

Herkesin sandığa giderek ülkenin geleceği için, tercihini demokrasiden yana kullanmasını diliyorum

HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş is oyunu Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin Peyas Mahallesi’nde bulunan Kayapınar İlkokulu’nda kayıtlı olduğu 2165 nolu sandıkta kullandı. Demirtaş, “Yıllardır yaşadığımız haksızlığa ve hukuksuzluğa son vermek bugün itibariyle artık bizim elimizde.” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş da Edirne F Tipi Cezaevi’nde oyunu kullandı. Demirtaş, aynı hücrede kaldığı HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile bir fotoğrafını twitter hesabından paylaştı: “Biz de oyumuzu, cezaevinde kullandık. Herkesin sandığa giderek ülkenin geleceği için, tercihini demokrasiden yana kullanmasını diliyorum. Oy verme işleminin sakin ve huzurlu bir ortamda tamamlanmasını umuyorum. Sonuçların çok güzel olacağına inanıyorum. Hepimize hayırlı olsun.” mesajını yazdı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ailesiyle birlikte Yalova’daki Saffet Çam Ortaokulu’nda oyunu kullandı. “Hayırlı uğurlu olsun. Vatan millet için en iyisi neyse o olsun.” diyen İnce, “Şimdi Ankara’ya gidiyorum. Akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde olacağım.” dedi.

Demokrasilerde her şey tartışılabilir ama bir tek hür idaredeyle seçmenin yaptığı tercihin sandık sonuçlarına itiraz edemezsiniz

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ise İstanbul Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. “Çok farklı bir seçime gittik, gidiyoruz.” diyen Akşener, “Hem partili cumhurbaşkanını hem milletvekili seçiyoruz. Demokrasilerde her şey tartışılabilir ama bir tek hür idaredeyle seçmenin yaptığı tercihin sandık sonuçlarına itiraz edemezsiniz. Bu seçimlerin hem hayırlı olmasını hem gerçekten seçmenin hür iradesini yansıtmasını diliyorum. Bu iradenin yansıması için elimizden geleni yapacağız. Allah hiçbirinizi utandırmasın. Seçim sonuçlarını Ankara genel merkezden takip edeceğim.” diye konuştu.

Bütün kamu görevlilerine açık ve net çağrıda bulunuyorum: Lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız, bir siyasi partinin memuru değilsiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara Arjantin İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı. Sonrasında Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Yorucu bir maratondan sonra hep birlikte sandığa gidip oylarımızı kullanıyoruz. Eşim, ben ve oğlum az önce oylarımızı kullandık. Genel merkezde arkadaşlarımız çalışıyorlar.

Türkiye genelinde şuanda ciddi bir sorunla karşılaşmadık ama belli bölgelerde ciddi şikayetler geliyor. Bütün kamu görevlilerine açık ve net çağrıda bulunuyorum: Lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız, bir siyasi partinin memuru değilsiniz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan gelen şikayetler var. Onlara devlet memuru olduklarını hatırlatmak görevimdir. Seçim üzerindeki her gölge, demokrasimize vurulmuş bir darbedir. Herkes görevini yapsın.”

Seçimlerin bütün milletimize huzur, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum

Başbakan Binali Yıldırım, oyunu İzmir Bahar Yıldırım İlkokulunda kullandı. “Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.” diyen Yıldırım, “Yeni sistemle Türkiye yeni hedeflere, yeni ufuklara istikrar ve güven içerisinde ilerlemeye devam edecek. Seçimlerin bütün milletimize huzur, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Gayet demokratik bir bayram havasında güzel bir seçim ortamı geçiriyoruz. İnsanlar akın akın oylarını kullanmaya geliyor.” şeklinde konuştu.

Katılım iyi görünüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu İstanbul Üsküdar’da bulunan Saffet Çebi İlkokulu’nda kullandı. 3275 nolu sandıkta eşi Emine Erdoğan ile birlikte oy kullanan Erdoğan, şunları söyledi:

“Katılım iyi görünüyor, Türkiye genelinde de aldığım bilgiler bunu gösteriyor. Dünyada en gelişmiş ülkelerde bile yüzde 30’lara kadar düşen bir katılımın olduğu seçimlerde Türkiye bunların hepsini aşmış vaziyette. Türkiye bu seçimle birlikte adeta bir demokratik devrimi gerçekleştiriyor. Başkanlık sistemiyle artık Türkiye muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmada çıtayı ciddi manada yükseltiyor. Bu çıtanın yükselişiyle birlikte ülkemiz inşallah bundan sonraki süreci bürokratik oligarşiye hiç takılmadan çok daha rahat bir şekilde sürdürecektir. Türkiye genelinde şuana kadar ciddi bir sıkıntının olmadığını öğrendik, hayırlı olsun. Milletimiz için de inşallah yeni bir dönemin başlangıcına vesile olsun diyorum. Sonuçların bir bölümünü İstanbul’da daha sonra Ankara’da takip edeceğim.”

Bütün siyasi partilere ve adaylarına başarılar diliyorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Ankara Anıttepe Ortaokulundaki 1297 numaralı sandıkta oyunu kullandı. “Devletimize, milletimize ve Cumhuriyetimize hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.” diyen Bahçeli, “24 Haziran 2018, milletimiz açısından önemli bir gündür. İnanıyorum ki huzur güven ortamında sağlıklı bir seçimle yeni bir döneme Türkiye girecektir. Bütün siyasi partilere ve adaylarına başarılar diliyorum. Seçim sonuçlarını genel merkezden takip edeceğim. Bizim zaten başka yerimiz yok.

Suruç hakkında Henüz bir bilgi sahibi değilim. Ancak Sayın İçişleri Bakanı ve diğer yetkili kuruluşların sorumluları gerekli her türlü tedbiri almıştır. Hiçbir engelleyici faktör rol oynayamayacaktır. Sonuç itibariyle sağlıklı bir seçim ortaya çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Neticeler ne olursa olsun, inşallah memleketimiz için hayırlı olur temennisinde bulunuyorum

Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu ve eşi, Ankara Çankaya Lisesi’nde oyunu 1067 no’lu sandıkta kullandı. “Oyumuzu kullandık, seçimlerin ülkemizin ve milletimizin saadetine vesile olmasını temenni ediyorum.” diyen Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“İnşallah huzurlu, rahat bir seçim geçiririz. Bu akşam neticeler ne olursa olsun, inşallah memleketimiz için hayırlı olur temennisinde bulunuyorum. Seçimler çok önemli. Çünkü önümüzdeki 5 yıl bu ülkenin menfaatine, ümit ediyoruz ki kararlar alacak hem Cumhurbaşkanı, hem de milletvekilleri seçilecek. Suruç’tan üzücü haber geldi. Şu anda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) konuya müdahil oldu. İnşallah üzücü hadiseler orada da başka yerlerde de tekerrür etmez.”

79 yaşındaki CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, en yaşlı vekil adayı oldu. İlk defa bu seçimde uygulanan ve 17 bin 258 kişinin faydalandığı seyyar sandık uygulamasından Deniz Baykal da yararlandı. Baykal, oyunu tedavi gördüğü hastanede kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Beykoz Çubuklu Mahallesi’ndeki Şehit İsmail Kefal İlkokulu’nda eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte 1134 numaralı sandıkta oyunu kullandı. “Demokrasinin güzel anlarından birisini yaşıyoruz hep beraber.” diyen Gül, “Bütün vatandaşlar oyunu kullanıyor, çoğulculuk içerisinde milletin iradesi ortaya çıkacak. Neticede milletin kararı, herkesin başının üstünde olacaktır. Hayırlı olsun memleketimiz ve milletimiz için.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER