Makedonya ve Arnavutluk AB yolunda.. Türkiye yok

0

Avrupa Birliği (AB), aday ülkeler Makedonya ve Arnavutluk’la katılım müzakerelerine 2019 Haziran’da başlama kararı aldığını duyurdu.

Lüksemburg’ta toplanan AB Genel İşler Konseyi, aralarında Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk’un da bulunduğu altı ülkenin AB’ye üyelik sürecindeki ilerleme durumunu değerlendiren bir sonuç bildirgesi yayımladı.

Euronews’in aktardığı bildirgede AB’nin genişleme sürecine ve Batı Balkanların “Avrupa perspektifine” ilişkin kararlılığının sürdüğü vurgulandı.

AB Konseyi’nin Makedonya ve Arnavutluk’un kaydettiği ilerlemeden memnun olduğu belirtilen bildirgede “Konsey, Makedonya ve Arnavutluk’la Haziran 2019’da katılım müzakerelerine başlama kararı almıştır” ifadesi yer aldı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, nisan ayında Arnavutluk ve Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılması için AB Konseyi’ne tavsiye kararında bulunmuştu.

Yunanistan, Makedonya’nın AB’ye katılım müzakerekerini ülke ile yaşanan isim sorunu nedeniyle veto ediyordu. İki ülkenin anlaşmaya vararak sorununu çözmesi, Makedonya’nın AB ile katılım müzakerelerine başlamasına yönelik engeli ortadan kaldırmış oldu.

AB Konseyi: Türkiye giderek AB’den uzaklaşıyor, müzakereler neredeyse durduruldu

AB Konseyi’nin kabul edilen sonuç açıklamasında “Konsey, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek uzaklaştığını kaydediyor. Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili görüşmeler neredeyse çıkmazda ve yeni maddelerin açılması veya kapanması gözden geçirilemiyor” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda, Avusturya’nın Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerine resmen son verilmesi yönündeki talebi çoğunluğun desteğini alamadı. Toplantı sonrasındaki açıklamada, Türkiye’de temel bir değişimin ardından üyelik müzakerelerinde ilerleme sağlanabileceğinin altı çizildi. Açıklamada, Türkiye’nin aday ülke statüsünün devam ettiği, ancak müzakerelerin durma noktasına geldiği vurgulandı.

Konsey ayrıca AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ile ilgili çalışmaların durduğunu da altını çizdi. Türkiye’deki hukukun üstünlüğü ile ilgili durumdan endişe ettikleri ifade edilen açıklamada, “Konsey özellikle hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel haklardan sürekli ve derinden rahatsız edici bir şekilde uzaklaşılmasından endişe duymakta” dendi.

Konsey Ankara’yı, ülke içindeki mevcut durumu düzeltmeye, Avrupa ve uluslararası standartlara uygun hale getirmeye çağırdı. AB’nin, 3 yıl önce birliği sarsan sığınmacı krizine karşı mücadele kapsamında Türkiye’ye mali ve teknik yardımı sürdüreceği ifade edildi.

Sığınmacılarla ilgili AB ile Türkiye arasında 2016’da varılan anlaşmanın yürürlükte olduğu ve sonuç vermeye devam ettiği kaydedilirken sığınmacı krizine karşı mücadelenin etkili olabilmesi için ek çabalara ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

CEVAP VER