CHP’li Sezgin Tanrıkulu: Faili meçhul cinayetler döneminde bile cinayetleri işleyenler daha nezaketliydi

0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, RS FM’de konuştu. Eren Erdem’in tutuklanmasını değerlendiren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“24 Haziran seçimlerinde seçilen milletvekilleri henüz yemin etmediği için, şu anda bir savaş kararı alınacak olsaydı TBMM’nin alması gereken karar için Eren Erdem’in de Meclis’te olması gerekiyordu. Hukuken milletvekili sıfatı devam ediyor. Tutuklama kararında bir ihbar ve istihbarat bulgusu deniliyor ama mahkemeler istihbarat organlarının uzantısı değildir.

İçişleri Bakanı tamamen sağduyudan yoksun hareket ediyor. Sıkıyönetim dönemlerinde İçişleri Bakanı olmuş kişiler bile bu şekilde davranmamıştır. Bu dava dosyasında değil tutuklama yapacak, iddianame yazacak bir delil bile yok. Eskiden AİHM’in verdiği tazminat cezalarını savcı ve hakimlerden tahsil etme imkanı vardı. Ama bu iptal edildi.

Yargıçlara ve savcılara, verdikleri karar hukuka aykırı olsa bile tazminat davası açma yolu kapatıldı. O yüzden yargıç ve savcılar milletvekilleri üzerinde kayyım gibi çalışıyorlar. Yargıç ve savcıların çizdiği sınır içinde siyaset yapmazsanız, bir adım ileri atarsanız karşınıza böyle troll iddianameler çıkıyor. Eren Erdem’in başına gelen de budur.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde direğe bağlanarak infaz edilen Mevlüt Bengi..

Böyle alçakça yapılmış bir cinayetten sonra faillerini bulmak ve yargı önüne çıkartmak hükümetin görevidir. Kandil’e girmekle övüneceksiniz ama Doğubeyazıt’taki iki tane katili bulamayacaksınız. Yok böyle bir şey. Bulacaksın, yargı önüne çıkaracaksın. Nasıl bir İçişleri Bakanı bir siyasi partinin genel başkanını arayıp tehdit edebilir? Bu hangi tarihte olmuştur? Faili meçhul cinayetler döneminde bile, cinayetleri işleyenler bile daha nezaketliydi.

Doğubeyazıt’ta Mevlüt Bengi’yi katledenler, utanmadan bu alçaklığı gerekçelendirip üstlenmiş. İnsan katlinin hiçbir gerekçesi olamaz. Bizler ölüm ve terör coğrafyasında bir ömür geçirdiğimiz için bu terörü çok iyi tanıyoruz. Bu terördür- insanlığı getirdiği yer bellidir. Lanetliyorum!”

CEVAP VER