Tren kazasında acı büyüyor.. 24 kişi can verdi.. Hattın yıllık kontrolleri nisan ayında yapılmış

0

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında yolcu treninin, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrilmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. Kazada 318 kişi de yaralandı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kazada arama kurtarma çalışmalarının 9 Temmuz saat 06.00 itibarıyla tamamlandığını söyledi. Akdağ, 2Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanede müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın müşahadeleri ve gerekli tedavileri de devam etmektedir. Hasta yakınları Sağlık Bakanlığımızın 184 numaralı telefon hattından hastanedeki yakınlarının durumları ile ilgili bilgi alabilirler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet temenni ediyoruz. Yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise hastanelere 318 yaralının başvurduğunu, 194 tanesinin ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini belirtti. Demircan, 124 hastanın şu anda müşahede ve tedavi altında olduğunu kaydetti.

En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan da adli ve idari soruşturmanın titizlikle sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz’da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş.

Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer 5 vagon menfezi geçmekle yan yatmışladır. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifa diliyorum.”

CEVAP VER