CHP Grup Başkanvekili Altay: Dün Türkiye’de başlayan devrin adı, lale devridir

0

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mecliste basın toplantısı düzenledi. “Dün Türkiye’de başlayan devrin adı, lale devridir.” diyen Altay, şunları söyledi:

“703 sayılı KHK, çok tartışılacak, hukuk garabetidir. Bu KHK’de Meclisten alınan yetki çok aşıldı. Demokrasi, hukuk adına bir utanç ve ibret vesikası taşıyacak hususlar yer aldı. Dün, bunu neden yaptılar diye düşünüyorken, saraydaki töreni izleyince ‘bunun için yapmışlar’ dedik.

Dün 13. Cumhurbaşkanı görevine başlarken kamuoyunun hafızasında şunlar kaldı; mızraklar, kılıçlar, kalkanlar, Mehter Marşı, akide şekeri, ab-ı hayat şurubu ve cülus bahşişi. Bunlar Osmanlı’da padişahların devir tesliminde ya da bir padişah ölünce, yerine geçen şehzadenin yaptığı işlerdir.

Dün yeni bir devir başladı ama bu yeni devrin adı; kurucu cumhuriyet, yeni sistem değil. Dün Türkiye’de başlayan devrin adı, lale devridir. Lale Devri’nde de vatandaş aç, sefil, perişanken, 500 altına laleler satın alınırdı. Şimdi sarayda bunları görüyoruz. Cumhurbaşkanı, ’81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım’ derken herhalde bir ayağını kaldırmış. Çünkü parlamentoda grubu bulunan bir parti genel başkanına, kimi milletvekillerine davetiye göndermemesi, 81 milyonun değil AK Parti’nin cumhurbaşkanı olacağının net delilidir. Yeni dönemin kodları dün ortaya çıktı. Yeni dönemin kodları şaşa, gösteriş, debdebe, israf, biraz da görgüsüzlüktür.

Kabine diye adlandırılan kadro, siyasi kadro değil, özel hukuka ve aile hukukuna dayalı bir kadro. Dün açıklanan bakanlar kurulunu, müsteşarlar kurulu olarak değerlendirmek gerekiyor. Hazine ve maliyenin, Cumhurbaşkanı’nın damadına bağlanması ve Milli Saraylar bünyesindeki bütün saray, kasır, köşklerin bizzat Cumhurbaşkanına bağlanması, Erdoğan ailesinin niyetini açıkça koyuyor. TBMM’nin manevi varlığına çok ağır darbe vurulmuştur. Milli Saraylar, TBMM’nindir, milletindir.”

CEVAP VER