Erdoğan: TANAP Projesi bizi ciddi bir şekilde ilgilendiriyor ve stratejik önem arz ediyor

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Azerbaycan’ın birliğinin, dostluğunun bölgesel istikrar için çok önemli olduğunun altını çizen Aliyev, dost ve kardeş ülke olduklarını ifade etti.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tek millet, iki devlet anlayışında pekiştiğini dile getiren Erdoğan ise şunları söyledi: “24 Haziran seçimlerinden sonra dün Cumhurbaşkanı olarak yeminimizi yaptık ve bundan sonra ilk iş olarak bu sabah kardeş dost Azerbaycan’ı ziyaret etmek suretiyle görevimi ifa etmek istedim. Gerek heyetler arası gerek ikili görüşmelerde neredeydik nereye geldik konusuna ilişkileri gözden geçirme fırsatı olduk.

Özellikle enerji konusunda gerek TANAP Projesi bizi ciddi bir şekilde ilgilendiriyor ve stratejik önem arz ediyor. Eskişehir’de attığımız adım önemliydi. Azerbaycan’ın Aliağa’da yaptığı yatırım çok önemlidir ve bu yatırımı çok daha ciddi geliştirme olanağını sonbaharda hayata geçireceğiz. Gösterilen ev sahipliğine teşekkür ediyorum. Bunlar aramızdaki kardeşlik duygularının ne kadar geliştiği konusunu gösteriyor. Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir Türkiye var. Bunu kardeş ülkelerle çok daha farklı bir şekilde paylaşalım istiyoruz.

Dağlık Karabağ meselesini hiç bırakmadık hep üzerine gittik. Malum Naçirvan ile karayolu arasında sıkıntılar aşılmış durumda. Gerekirse demiryolu inşa edilebilir.”

CEVAP VER