Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör hücresi davasında karar!..

0

Almanya’da 2000-2007 yıllarında, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU terör hücresi sanıklarının yargılandığı davada karar çıktı.

Almanya’da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 5 yıldır devam eden davada, baş sanık Beate Zschaepe’ye müebbet hapis cezası verildi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Mahkeme kararı kurbanların yakınlarının acısını dindiremez.” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Başsavcı, mütalaasında örgüte yardım etmekle suçlanan Andre E. ile aynı şekilde örgüte yardım etmekle suçlanan tututuklu sanık Ralf Wohlleben hakkında 12 yıl hapis cezası talep etmişti.

Davanın diğer sanıkları ise Carsten S. ve Holger G. de NSU örgütüne işlenen cinayetlerde yardım etmekle suçlanmıştı. Başsavcılık Holger G.’nin beş yıl, Carsten S.’nin ise üç yıl hapis cezası almasını istemişti.

NSU örgütü 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemekle suçlanıyordu. Zschäpe ve diğer iki örgüt üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos 1998 – 2011 tarihlerinde yeraltına inmişti.

Mundlos ve Böhnhardt başarısız bir banka soygununun ardından intihar etmişti. Bu olayın ardından Zschäpe, Mundlos ve Börnhardt ile Zwickau’da birlikte yaşadığı daireyi ateşe vermiş ve birkaç gün sonra da polise teslim olmuştu.

CEVAP VER