Eski Katalonya Başkanı Puigdemont için iade kararı çıktı..

0

Eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un Almanya’da yargılandığı davada karar açıklandı. Almanya’nın Schleswig Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesi tarafından yargılanan 55 yaşındaki Puigdemont’un, “Kamu fonlarını kötüye kullandığı gerekçesiyle” İspanya’ya iade edilmesine karar verildi.

Euronews’in aktardığına göre Mahkemenin kararını açıklanmasının ardından durumu değerlendiren savcı, Puigdemont’un iadesi için kısa zamanda kararını vereceğini söyledi. Alman mahkemesi, Puigdemont’un ayrılıkçı tutumu için değil sadece kamu fonlarını kötüye kullandığı gerekçesiyle iadesine izin verilmesine hükmetti.

Bu arada Schleswig-Holstein Savcılığı, daha önce İspanya’nın çıkardığı Avrupa tutuklama emri konusunda ayrıntılı inceleme yapılmasını istemişti.

Puigdemont için İspanya’da isyan suçlaması

Carles Puigdemont, İspanya yargısı tarafından halkı isyana teşvik ve yasa dışı referandum düzenlemekle suçlanıyor. Puigdemont ise İspanya Yüksek Mahkemesi’nde başvurarak hakkındaki “isyan” ve “kamu gelirlerini kötüye kullandığı suçlamalarına” itiraz ediyor.

Puigdemont, Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığı için 1 Ekim’de yapılan referandumda şiddet olayları meydana gelmediği için “isyan” ile suçlanamayacağını savunuyor. Sonbaharda Brüksel’e giden Carles Puigdemont, İspanya tarafından çıkartılan yakalama emri doğrultusunda 25 Mart’ta Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde gözaltına alınmıştı.

Madrid yönetiminin yerel hükümeti azlederek Katalonya’yı merkezi hükümete bağlamıştı. Ancak aralık ayındaki yerel seçimlerde Katalonya’daki ayrılıkçı partiler yeniden çoğunluğu kazanmıştı.

CEVAP VER