Japonya’nın son 36 yılda yaşadığı en büyük sel felaketi.. Ölenlerin sayısı 195

0

Japonya’nın batısında geçen hafta aşırı yağışların neden olduğu son 36 yılın en büyük sel ve heyelan felaketinde ölenlerin sayısının 195’e yükseldiği açıklandı. Sıcak havanın etkili olduğu bölgelerde 200 binden fazla haneye su verilememesi hastalık salgınları yaşanabileceği endişelerine yol açtı.

Sputnik’in aktardığına göre Japonya hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, 195 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Suga, en az 23 kişinin kayıp olduğunu, Hiroşima prefektörlüğündeki yetkililerin de 42 kişinin nerede olduğunu saptayamadığını belirtti.

Felaketten en çok etkilenen Hiroşima, Okayama ve Ehime prefektörlüğündeki kayıpları arama çalışmalarına 70 binden fazla görevlinin katıldığı da açıklandı. Yangın ve Felaket Yönetimi Ajansı’nın verilerine göre hala 7 bine yakın kişi de sığınaklarda kalıyor.

Okayama’nın başkenti Kuraşiki’yi ziyaret eden Başbakan Şinzo Abe de bölgedeki zararı inceledi. Abe’nin diğer bölgelerde de incemelerini sürdürmesi bekleniyor. Abe, sel felaketi nedeniyle Avrupa ve Ortadoğu’ya yapacağı geziyi ertelemişti.

Faciadan bir hafta geçmesine rağmen ülkenin batısındaki 200 binden fazla eve hala su verilemiyor. Japonya hükümeti bu bölgelere su tankerleri gönderse de bu çabaların yetersiz kaldığı belirtiliyor. Yüksek nemle birlikte hava sıcaklıklarının 30 santigrat derecenin üzerinde olması tahliye merkezlerinde kalanların hayatını da zorlaştırdı. Yetkililer su kıtlığının salgın hastalıklara yol açmasından endişe ediyor.

CEVAP VER