Meclis, başkanını seçti.. 28. Başkan Binali Yıldırım

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun 4. Birleşimi saat 14.00’te müşahede ile açıldı. TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz’ın yönettiği birleşimde, Meclis Başkanlığı için seçim yapıldı. TBMM’nin 28. Başkanı, 335 oyla eski Başbakan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçiminin birinci oylamasında adaylardan herhangi biri, Anayasada öngörülen üçte iki oy çoğunluk olan 400 oy alamadı. Meclisin 28. Başkanı için yapılan seçimde ilk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi olan 400 oy, üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301 oy aranıyor.

Meclis Başkanlığı için yapılan birinci tur oylama sonuçları şöyle:

Binali Yıldırım: 331

Erdoğan Toprak: 134

Nazır Cihangir İslam: 4

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Meral Danış Beştaş: 65

İkinci tur oylamaya sonuçları:

Nazır Cihangir İslam: 4

Hayrettin Nuhoğlu: 42

Erdoğan Toprak: 131

Binali Yıldırım: 336

Meral Daşı Beştaş: 65

Üçüncü tur oylamaya sonuçları:

Binali Yıldırım: 335

Erdoğan Toprak: 135

Meral Danış Beştaş: 63

Hayrettin Nuhoğlu: 40

Cihangir İslam: 5

Danışma Kurulu toplanacak

13 Temmuz Cuma günü TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında Danışma Kurulu toplanacak. TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye sayısı belirlenecek. Saat 15.00’te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak.

15 Temmuz Pazar günü ise “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında “Millet Darbeye Dur Dedi” sergisi açılacak.

Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek. TBMM Genel Kurulu, 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak.

CEVAP VER