Yunanistan Başbakanı Çipras: Erdoğan ile gerilimi düşürmek üzere anlaştık

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için bulunduğu Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme hakkında konuşan Çipras, Ege’de Türk savaş uçaklarınca yapıldığını iddia ettiği ihlallerdeki artışı Erdoğan’a ilettiğini belirterek “Nihayetinde tansiyonu düşürmeye yönelik çabalarımıza önem verme konusunda anlaştık.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Çipras, Erdoğan ile yaptığı yaklaşık iki saatlik toplantıyı “Görüşmelerin en kolayı değildi.” sözleriyle tanımladı. Çipras, toplantıda tutuklu Yunan askerlerinin durumunu gündeme getirdiğini ifade ederken, Erdoğan’ın ise darbe girişiminde rol almakla suçlanan ve bu nedenle Ankara tarafından iadesi istenen Türk askerleriyle ilgili görüşlerini belirttiğini söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Çipras, “Bir kez daha, Yunanistan’da yargının tamamen bağımsız olduğunu vurgulayıp açıkça ifade ettim” diye ekleyerek, Yunanistan’a sığınma başvurusunda bulunan Türk askerlerle ilgili kararı mahkemelerin vereceğini yineledi.

Çipras, “Aynı zamanda, daha önce de defaatle belirttiğim gibi, Türkiye dâhil, hiçbir ülkedeki darbecilerin ya da demokratik düzeni bozmaya çalışan herhangi birinin ülkemizde hoş karşılanmayacağının altını çizdim.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER