Pakistan’da seçim mitinglerine intihar saldırısı.. 132 kişi öldü

0

Pakistan’ın Mastung ve Bannu kentlerindeki mitinglerde düzenlenen saldırılarda 132 kişi öldü, 230’dan fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Quetta kenti yakınlarındaki Mastung’da düzenlenen saldırıda ölenler arasında adaylardan birinin de olduğu belirtildi. Ülkenin kuzeyindeki Bannu’daki bir başka seçim mitingini hedef alan saldırıda da dört kişi öldü, 30’dan fazla kişi yaralandı.

25 Temmuz’da yapılacak genel seçimler öncesi ülkedeki şiddetin tırmanmasından korkuluyor. Geçen Salı günü de Peşaver’de yapılan bir seçim mitingine düzenlenen intihar saldırısında adaylardan biri dahil 22 kişi ölmüştü. Saldırının sorumluluğunu Pakistan Talibanı üstlenmişti.

Mastung’daki saldırı, Pakistan’da bir yıldan uzun süredir gerçekleşen en kanlı şiddet olayı. Saldırıdaki ölü sayısının artmasından kaygı duyuluyor. Görevden alınan eski Başbakan Navaz Şerif’in İngiltere’den dönmesiyle ülkedeki gerilimin daha da yükselmesinden korkuluyor.

Şerif, seçimlerden önce, ülkenin güvenlik kurumlarının kendisine karşı komplo kurduğunu iddia etmişti. Şerif taraftarlarının havaalanına ulaşmasını önlemek için binlerce polis görevlendirilirken, bazı anayollara gemi konteynerleri yerleştirildi.

Şerif’in partisi PML-N’den yetkililer yüzlerce partilinin Şerif’in dönüşünden önce gözaltına alındığını duyurdu.

Pakistan’daki genel seçimler

342 sandalyeli Pakistan Ulusal Meclisi’nin üyeleri seçilecek
Başlıca partiler Navaz Şerif’in PML-N’i, eski kriket yıldızı Imran Khan’ın partisi PTI ve Bilawal Bhutto Zardari’nin partisi PPP.
Sivil bir hükümet tam bir dönem iktidarda kaldıktan sonra görevi bir sonraki sivil hükümete ikinci kez devredecek.
Gözlemcilere göre seçim öncesi siyasiler, gazeteciler ve orduyu eleştirenlere baskı yapılıyor.
Ordu, seçim sandıklarını korumak ve oylamanın “adil ve özgür” geçmesini sağlamak için 371 bin askerin görevlendirileceğini açıkladı.

Kaynak: BBC Türkçe

CEVAP VER