Kılıçdaroğlu: Yargı tutsak, rehin altında.. O tatil sizlere haram olsun

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklu olmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kimseyi kimliğinden ötürü ötekileştirmediler. Bugün geldiğimiz noktada binlerce şehidimizin kanı vardır. Hiç kimseye boyun eğmemiştir. Saray boyun eğdi ve düşman gemisine binip kaçmak zorunda kaldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları kanla gözyaşı ile kurulmuştur.

Ödediğimiz bedeller genç kuşaklara yeterince aktarılmıştır. Gazi Mustafa Kemal’i gençlere Kenan Evren gözleri üzerinden anlatılmıştır. Savaş meydanlarında kazanılan savaşlar, ekonomik bağımsızlıkla taçlandırmazsa gelecek tehlikeye girer. Atatürk’ü anlamak onun fikirlerini savunmak demektir. 24 Temmuz sözde basın özgürlüğüdür. 24 Temmuz’da sansür memurları gazetelere giremezler ve 25 Temmuz’da gazeteler özgür olarak çıkmıştır ve o günü basın bayramı ile kutlanmaya başlanmıştır.

Şimdi geldiğimiz noktaya bakın, ya Saray’a yağcılık yapacaksın ya da sana yaşam hakkı tanımayacağım denen bir noktaya gelindi. Gazeteler zorla sattırıldı. Onların tek bir görevi var. Saraya itaat etmek. Alsa ne olur uçağına almasa ne olur. Medya iktidarın emrindedir. Havuz medyasının en temel özelliklerinden biri de sürekli yalan haber yapmasıdır. Havuz medyasına verilen bütün desteklere rağmen o nedenle gazeteler satılmıyor.

Ece Selim Öztürk sen misin 15 Temmuz olayını araştıran. Yakaladılar aynen hapise. Bunu araştırmayacaksın diyorlar. Basın özgürlüğünde 157’nci sıradayız. Medyanın özgürlüğü halk adına gücü denetlemektir. Gazetecilik sıradan bir meslek değildir.

Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak hâlâ hapiste. 140’tan fazla gazeteci hapiste ve biz demokrasiyi savunacağız. Bir kamu görevidir. Bugün sadece ve sadece Saray’a hizmet eden ciddi bir medya grubu var.

Havuz medyasının kendi televizyon kanalları var. Açık çağrı yaptım kendilerine. Bizi de çıkarın. Biz sarayın yaptığı gibi ‘şunu’ çağır demiyoruz. Hangi gazeteci muhalifse onu çağır, katılmayan şerefsizdir.

Enis Berberoğlu uzun yıllar medyada çalıştı şu anda hapiste. Onu ben demokrasi kahramanı görüyorum, esir hiçbir suçu yok, hapiste. Olay bir Türkiye olayıdır bir demokrasi olayıdır artık. Mahkemeler bağımsız olsun. gönlümüzde yatan bu ama talimatla karar veren bir yargı var. Onlara yakışan en güzel ünvan yargıya ihanet edenlerdir.

Yargı tutsak, yargı rehin altında. Koca koca Yargıtay üyeleri biri hariç farklı düşünüyor. Neymiş özel hüküm varmış, geçici maddede. Ne yapsın içeride tutması lazım, bir şeye sarılması lazım. Yasama dokunulmazlığı sürekli değil. Seçilen milletvekili dokunulmazlık kazanır. Adli tatilin başlayacağı günden bir gün önce kararlarını verdiler ve hep birlikte tatile çıktılar. O tatil sizlere haram olsun.”

CEVAP VER