Almanya’dan ABD’nin ek vergi kararına eleştiri.. Bu ticaret savaşı ekonomik büyümeyi tahrip ediyor

0

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Trump yönetiminin Türkiye ile Çin’e karşı aldığı ek gümrük vergisi kararlarını eleştirerek ABD’nin giriştiği ticaret savaşının dünya ticareti için ciddi sonuçları olacağına dikkat çekti.

Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesine konuşan Altmaier, “Bu ticaret savaşı ekonomik büyümeyi hem yavaşlatıyor hem de tahrip ediyor ve yeni belirsizlikler ortaya çıkarıyor” dedi. Altmaier sözlerini, “Geçmişte yaşananlar gösteriyor ki ticaret savaşlarından en fazla, ürünlerin pahalılaşması nedeniyle tüketiciler etkileniyor” diyerek sürdürdü. Altmaier, dünyanın düşük gümrük vergi uygulamaları, daha az korumacı politikalar ve daha açık pazarların olduğu bir ticari ortama ihtiyaç duyduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdiğini açıklamıştı. 13 Ağustos Pazartesi günü itibarıyla yürürlüğe girecek bu karara göre Türkiye’den ithal edilen alüminyuma yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanırken, ithal çelikten de yüzde 50 ek vergi kesilecek. ABD, 23 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere Çin’den ithal edilen toplam 16 milyar dolar değerindeki mallara da yüzde 25’lik gümrük vergisi uygulama kararı almıştı.

“Göç konusunda Ankara ile çok iyi çalışıyoruz”

Ekim ayında Türkiye’ye gideceğini belirten Altmaier, bu ziyareti sırasında Türkiye’de faaliyet gösteren yedi binden fazla Alman şirketinin çıkarlarını temsil edeceğini belirtti. Altmaier, “Biz Türkiye’nin istikrarlı ve demokratik bir ülke olmasını istiyoruz. İyi ekonomik ilişkiler de buna katkı sağlıyor” dedi.

Altmaier, NATO üyesi olan ve 80 milyonluk nüfusa sahip bir Türkiye ile ekonomik ilişkileri ilerletmek istediklerini ifade ederek, “Türkiye, Avrupa’da güvenlik ve güvenilirlik anlamına geliyor. Göçle ilgili konularda Ankara ile çok iyi bir şekilde çalışıyoruz” dedi. Türkiye’de seçimlerin geçtiğini hatırlatan Altmaier, “Nesnelliğe geri dönmek için şu anda bir şansımız var” diye konuştu. Altmaier ayrıca Türkiye’nin Almanya’nın “vatandaşlarını korumak için hiçbir taviz vermediğini” bildiğini söyledi.

Rusya da yerli para ile ticarete hazırlanıyor

Rusya, ABD’nin kendisine uygulayacağı yaptırımlara karşılık olarak atılacak adımları netleştirmeye başladı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada ellerindeki Amerikan menkul değerlerini azaltacaklarını duyurdu. Ödemeleri olabildiğince Amerikan Doları yerine ruble, euro ve başka para birimleri üzerinden yapmaya hazırlandıklarını da sözlerine ekledi.

Rusya Maliye Bakanı’nın milli para ve diğer para birimleriyle ticaret yapılmasına yönelik açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hemen sonrasında geldi. Erdoğan Karadeniz’de yaptığı açıklamalarında Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle yapılacak ticaretin milli para birimi üzerinden yapılmasının gündemde olduğunu söylemişti.
Yeni yaptırımlar yolda

ABD ile Rusya arasındaki çifte ajan Skripal’in İngiltere’de zehirlenmesi olayıyla bağlantılı olarak gergin seyrediyor. İki ülkenin karşılıklı olarak 60 diplomatını geri çekmesinin ardından, ABD çeşitli yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Washington yönetimi 22 Ağustos tarihinden itibaren Rusya’nın ABD’ye yönelik hassas teknoloji ihracatının kısıtlamaya başlayacak.

ABD ayrıca Rusya’nın bilimsel ve güvenlik tesislerinde uluslararası hukuku ihlal ederek kimyasal ve biyolojik silah üretip üretmediğinin incelenmesi için uluslararası teftişe izin vermesini istiyor. Rusya’nın 90 gün içinde bu izni vermemesi durumunda daha ağır başka yaptırımların da gündeme gelebileceğini duyuruyor. Bu yaptırımlar kapsamında diplomatik ilişkilerin askıya alınmasının yanı sıra Rusya’ya ait Aeroflot havayollarının ABD’ye iniş izninin iptal edilmesinin de söz konusu olabileceği bildiriliyor.

Bir başka yaptırım da Rus bankalarını ve faaliyetlerini hedef alan yeni bir yasa önerisiyle gündeme geldi; ancak bu önerinin yasalaşabilmesi için Kongre’nin onayı gerekiyor.

“Ekonomi savaş ilanı sayarız”

Yaptırım kararları ve yaşanan siyasi gerilim nedeniyle Rus para birimi Ruble büyük değer kaybı yaşıyor. Ruble, ABD’nin yaptırım açıklamaları sonrasında son iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, cuma günü ABD’nin Rus bankalarının işlemlerine yönelik engelleme girişimlerini “ekonomik savaş” ilanı sayacaklarını ve buna karşı her türlü tedbiri alacaklarını duyurmuştu.

Kaynak: DW Türkçe- Euronews

CEVAP VER