ABD’den Irak açıklaması.. Gerektiği müddetçe kalacağız

0

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait askeri birliklerin terör örgütü IŞİD ile savaşmak amacıyla Irak’ta kalmaya devam edeceği bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen konferansta konuşan Amerikalı Albay Sean Ryan, ABD ordusu ve koalisyon güçlerinin gerektiği müddetçe Irak’ta kalmayı sürdüreceğini söyledi.

Euronews’in aktardığına göre Ryan, bölgedeki istikrarı sağlamaya devam edeceklerini belirterek “Askerlerimiz, gerekli olduğunu düşündüğümüz zaman dilimi boyunca Irak’ta kalmaya devam edecek. Asıl önemli olan, IŞİD’in askeri olarak yenilmesi sonrası bölgedeki istikrardır. Bunu devam ettirmek için bölgede kalmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

ABD kuvvetleri 21 Mart 2003 tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ı bombalayarak ülkeye girmiş ve ülkeye giriş nedenini Saddam Hüseyin rejimini devirmek, kitle imha silahlarına ulaşmak, bölgedeki terörist grupları tasfiye etmek, Irak Petrollerini ve enerji yollarını kontrol etmek, Irak’ı Ortadoğu ülkelerine model yapmak gibi bir dizi gerekçe sunarak açıklamıştı. Ancak yapılan kontrollerde ülkede kitle imha silahlarına rastlanılmadı.

CEVAP VER