ABD’den askerlerini Suriye’den çekmesi için 3 şart..

0

Lübnan’da, Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen El Ahbar gazetesinde yer alan habere göre CIA heyeti, geçen Haziran ayı sonlarında Şam’ı ziyaret etti. Suriye istihbarat teşkilatının üst düzey yöneticileri ile 4 saat süren bir toplantı yapıldı.

Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük’ün de katıldığı belirtilen toplantının Suriye ve ABD arasında bugüne kadarki gergin ilişkilerin yeni bir evreye geçmesi anlamına geldiği vurgulandı. Gazete, görüşmeyi Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin kolaylaştırdığını, toplantıya, Suriye Genel Güvenlik Müdürlüğü Başkanı Muhammed Dib Zeitoun ve silahlı kuvvetlerin personelden sorumlu başkan yardımcısının da katıldığını yazdı.

Görüşmede, CIA heyetinin, Suriye heyetinden, Suriye’deki İran askerlerinin tamamen çekilmesi, ABD şirketlerinin Suriye’nin petrol payını güvence altına alması ve Şam’ın yabancı cihatçılarla ilgili istihbarat paylaşımında bulunması halinde ABD askerlerinin Kürtlerin yoğunlukta bulunduğu kuzeyden çekmeyi teklif ettiği belirtildi.

CIA ve Suriye istihbarat heyetleri arasında yapılan görüşmede, diyoloğun devam etmesi kararı alındığını yazan gazete, CIA heyetinin Birleşik Arap Emirlikleri’nden özel bir uçak ile Şam’a gittiğini belirtti.

Şam’da ABD ve Suriye rejimi arasında ilk kez gerçekleşen ve 4 saat süren göreşmeden sonra diyalogun Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’nın arabulucugu ile devam etmesi yönünde karar alındığı da bildirildi.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan yerel kaynaklar, Ahbar gazetesinde yer alan çoğu detayın doğruladı.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER