ABD, IŞİD’li mahkumları Guantanamo’ya gönderebilir..

0

ABD’nin IŞİD mensup teröristleri en büyük esir kamplarından biri olarak kabul edilen Guantanamo’ya gönderebileceği iddia edildi.

Trump yönetimine yakın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde görev yapan ABD’li kaynakların NBC News’e verdiği bilgiye göre Irak’ta yakalanan örgütün iki üst düzey yetkilisinin buraya gönderilmesinin söz konusu olabileceği ancak Demokrat Kongre Üyeleri’nin buna karşı çıktığı kaydedildi.

Euronews’in aktardığına göre örgüt üyelerinin Guantanamo’ya gönderilmesi durumunda onların kahraman birer figür haline gelmesinden ve ailelerinin de radikalleşmesinden endişe duyuluyor. Demokratlar, söz konusu kişilerin öncelikle Federal Mahkeme tarafından yargılanmasına sıcak bakıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu iddia hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı.

ABD’nin Ortadoğu ülkelerinde IŞİD üyesi en az 600 tutuklusu bulunuyor. Mahkumların, bölgedeki hapishanelerden kaçmasından endişe ediliyor. ABD’nin uzun süredir yabancı terörist savaşçıların vatandaşı olduğu ülkelerle geri dönmesi için çalıştığı ancak Makedonya, Lübnan, Tunus ve Kazakistan dışındaki ülkelerin buna sıcak bakmadığı biliniyor.

Terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo Üssü, ABD eski başkanlarından George W. Bush tarafından 11 Eylül 2001’deki saldırılar sonrasında Küba’nın güneyindeki Guantanamo’ya kurulmuştu. ABD Başkanı Barack Obama, 2009 yılında göreve geldiğinde Guantanamo’yu bir yıl içinde kapatacakları vaadinde bulunmuştu. Ancak Obama’nın bu vaadi Amerikan Kongresi’ndeki Cumhuriyetçilerin karşı koyması nedeniyle hayata geçirilememişti.

CEVAP VER