Kendine özgü takvimleri var.. Etiyopya, 2011 yılına giriyor

0

Kendine özgü takvim kullanan Etiyopya, yarın sabah 2011 yılına girecek. Yılbaşı dolayısıyla başkent Addis Ababa’nın pazarları ve çarşıları canlanırken, kiliseler, eğlence mekanları, restoranlar ve otellerde de hazırlıklar sürüyor.

Her yılbaşında olduğu gibi bu yıl da mahkumlara af çıkarma geleneğini sürdüren Etiyopya yönetimi, şimdiye kadar yaklaşık 9 bin mahkumun affedildiğini duyurdu. Ülkede yeni yılın başlayacağı 11 Eylül günü de resmi tatil ilan edildi.

Sputnik’in aktardığına göre Etiyopya takvimi, eski tabiriyle Habeşe Takvimi, Etiyopya Hıristiyanları için de dini takvim olarak kabul ediliyor. Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini yaklaşık 7 yıl 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, güneş esaslı bir takvim olma özelliği gösteriyor.

Mısır’daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle benzerlik gösteren Etiyopya takviminde, 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü içeren 13’üncü ay bulunuyor. Bu takvime göre, yeni yıla her yıl 11 veya 12 Eylül’de giriliyor.

Kendine özgü takvimin yanı sıra farklı saat sistemi de kullanan Etiyopya’da gün, 12 saatlik iki farklı bölümden oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi 06.00’da, ikinci saat dilimi ise 18.00’de başlıyor.

CEVAP VER