Türk sanatçının göçmen anıtına üçüncü saldırı..

0

Sanatçı Banu Cennetoğlu’nun hayatını kaybeden göçmen ve mülteciler için tasarladığı ve Liverpool Bienali’nde sergilenen ‘The List’ (Liste) adlı anıtı, son bir ayda üçüncü kez saldırıya uğradı. Göçmen karşıtı kişiler tarafından tahrip edilen listenin üzerine büyük harflerle “Onlar sığınmacı değil işgalci” mesajı yazıldı.

Euronews’in aktardığına göre Liverpool’daki Great George Caddesi üzerinde yer alan 280 metrelik bir duvara yerleştirilen eserin üzerinde 1993’ten bu güne Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden 34 bin 361 sığınmacının isim listesi yer alıyor.

“Listeyi tahrip edenlerin beyinlerinin nefretle işgal edildiklerini” vurgulayan Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson, yeni bir anıtın kurulacağını ve onu korumak için gönüllülere ihtiyacı olacağını açıkladı.

İnsanlara uygulanan şiddetin bir yansıması

Daha önce 28 Temmuz’da da kimliği belirsiz kişilerce kaldırılan eser yeniden hazırlanarak caddeye yerleştirilmişti. Ancak 12 Ağustos’ta yine kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtılarak saldırıya uğradı.

Önceki saldırı için konuşan Cennetoğlu, eserin ‘sergilenmeye başladığından bu yana sistematik olarak şiddete uğradığını’ ve saldırının ‘insanlara uygulanan şiddetin bir yansıması’ olduğunu söylemişti.

Cennetoğlu, listeyi 2007 yılından bu yana sanatçı ve kuruluşların yardımlarıyla billboardlar, toplu taşıma araçları, gazeteler gibi farklı platformlarda kamuyla paylaştı. Bu kapsamda liste, Yunanistan, Bulgaristan, ABD, Almanya, İsviçre, İtalya ve Türkiye’de farklı şekillerde sergilendi.

CEVAP VER