Erdoğan: Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin her alanda mükemmel seviyeye ulaşması için daha çok çalışacağız

0

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanan Nazarbayev, tören kıtasını selamladı. Basına kapalı yapılan görüşmeler sonrasında Türkiye ile Kazakistan arasında 5 anlaşma imzalandı.

Ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin her alanda mükemmel seviyeye ulaşması için önümüzdeki dönemde daha çok çalışacağız. Ekonomi, ticaret, savunma, kültür ve eğitim başta olmak üzere ikili gündemimizde yer alan diğer meseleleri de tüm veçheleriyle ele alma fırsatımız oldu.

Görüşmelerimizde FETÖ ile mücadele konusunda bir fikri alışveriş yaptık. Bu örgütün ülkemiz, milletimiz ve varlık gösterdiği tüm ülkeler için oluşturduğu tehdidi tüm boyutlarıyla ortaya koyduk ve ilgili arkadaşlarımızı görevlendirdik. Kazakistan ile ikili iş birliğimizin yanında, Türk Konseyi’nin çalışmalarına da katkıda bulunma hususunda mutabakatımızı bir kez daha teyit ettik. Derin ve köklü geçmişimizden güç alan Türkiye-Kazakistan ilişkilerini geleceğe daha da güçlenerek taşıyacağımıza inanıyorum.”

Erdoğan’ın “Sayın Cumhurbaşkanı, değerli Aksakalım” dediği Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ise Türkiye’nin iç siyasi istikrarının Kazakistan için çok önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı son seçim galibiyeti için tebrik ederek bu neticenin Türk halkının Erdoğan’ın siyasetini ve stratejik istikametini desteklediğinin göstergesi olduğunu ifade eden Nazarbayev, Türkiye’nin, Kazakistan’ın en yakın ve güvenli stratejik partnerlerinden biri olduğunu kaydetti.

Ortak tarih ve manevi zenginliklere dayanan iş birliğinin devam etmekte olduğunu söyleyerek bugünkü anlaşmaların iki ülke arasındaki iş birliğinin açık göstergesi olduğunu belirten Nazarbayev, Kazakistan ve Türkiye’nin iş birliğini her alanda geliştirmek için tüm potansiyele sahip olunduğunu dile getirdi.

CEVAP VER