HDP, o hakim ve savcıyı HSK’ya şikayet etti..

0

Amasya Üniversitesi’nde 5 öğrenciye, Facebook’tan yaptıkları beğeni ve Twitter’dan takip ettikleri kişiler gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak”tan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. HDP, savcı ve hakimi HSK’ya şikayet etti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı: “Geçen hafta kamuoyuna yansıdığı üzere Amasya Üniversitesi’nin 5 öğrencisi hakkında HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDP önceki dönem milletvekillerinden İdris Baluken, Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız ile HDP milletvekili Meral Danış Beştaş’ın twitter sayfalarını takip etmek gerekçesiyle iddianame düzenlenmiş, öğrenciler hakkında kamu davası açılmıştı. Siirt Milletvekilimiz Meral Danış Beştaş, avukatı aracılığıyla Amasya Savcısı Mehmet Tahir Avcıbaşı ile iddianamenin kabul kararını veren Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkan ve Üye Hakimleri hakkında HSK 2. Dairesi Başkanlığı’na şikayet başvurusunda bulunmuştur. Beştaş ayrıca hakkında dava açılan öğrencileri arayarak dayanışma dileklerini iletmiştir.”

İddianamede, “Şüphelilerin Facebook, Twitter profillerindeki paylaşım ve yorumların ayrı ayrı, silahlı terör örgütlerinin cebir, şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda suçunun yasal unsurlarını oluşturduğu” görüşü ileri sürüldü.

CEVAP VER