Bandırma’da metrekareye 130 kilogram yağış düştü..

0

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde metrekareye 130.6 kilogram yağış düştü. Sağanak yağmurun ardından meydana gelen sel baskınlarında can kaybı yaşanmazken; yaklaşık 1,5 saat kesintisiz şekilde yağan yağmur şehirde hasara yol açtı.

Cumhuriyet Meydanı, Kaşif Acar, Şehit Süleyman Bey, İnönü, General Halit Caddelerindeki bir çok işyerini su bastı. Zarar gören yerlerde incelemelerde bulunan Vali Ersin Yazıcı, hasarların giderilmesine yönelik yürütülen çalışmalar hakkında kurum yetkililerinden bilgi aldı.

Selden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Yazıcı, hasarın giderilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Büyükşehir ve ilçe belediyesi, karayolları, devlet su işleri, afet müdürlüğü ile diğer ilgili kurumların bölgeye gelerek çalışmalara başladığını en kısa sürede hasar tespitlerinin tamamlanacağını dile getiren Vali Ersin Yazıcı, şunları söyledi:

“Bugün Bandırma’ya 130.6 kg yağış düştü. Olayın hemen ardından tüm kurumlar burada gerekli çalışmaları başlattı. Çok sayıda esnafımızın işyerini su basmış durumda. Mağaza ve sokakların temizliği devam ediyor. Erdek’te birkaç kırsal mahallemizde yollarımız kapalı ama bu akşam onları da açacağız. Erdek-Bandırma arasındaki yolumuz da kapalı. Ekiplerimiz orada. Oranın da açılması için çalışmalarımız devam ediyor.

Hasarın en kısa sürede giderilmesi için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Olayın başından itibaren hem uyarı aşamasında, hem de kurtarma çalışmalarında zamanında ve etkin müdahale sağlanabilmiştir. Kurumlar arasında örnek bir işbirliği ve koordinasyon sağlanmıştır. Devlet olarak tüm imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız. Hepimize çok geçmiş olsun. Can kaybının olmayışı hepimiz için sevindiricidir. Gece gündüz demeden çalışacağız. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise “Ekiplerimiz 700 tane ihbar sonrası 115 personel ve 32 araçla toplamda 356 vatandaşımızı mahsur kaldığı yerlerden kurtarıp güvenli bölgelere sevk ettik. Sevindirici tarafı can kaybı yok.” dedi.

Kastamonu Valiliği de şu bilgileri paylaştı: “İlimizde 13.09.2018 günü akşam saatlerinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde oluşturulan kriz merkezine saat 23.40 itibariyle 370 araç hasarı, 90 ev hasarına ilişkin talep alınmıştır. Hasar durumuna ilişkin vatandaşlarımız AFAD Kriz Merkezini aramaya devam etmektedir. Söz konusu dolu yağışı sebebiyle merkez ve ilçelere bağlı toplam 170 köyde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Köylerimizde yaşanan enerji kesintisini giderme çalışmaları sürmektedir.

Kriz merkezimize vatandaşlarımızın talepleri sabaha kadar alınmaya devam edecektir. 14.09.2018 Cuma gününden itibaren mesai saatleri dâhilinde valiliğimizde bulunan açık kapı biriminde de vatandaşlarımızın taleplerini yapabileceklerdir. Oluşturulan afet hasar tespit ekiplerince hasar/zarar tespit çalışmaları 14.09.2018 tarihinden itibaren başlayacaktır.”

CEVAP VER