İngiltere ile Rusya arasındaki zehir krizi büyüyor..

0

İngiltere’nin, eski çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinden sorumlu tuttuğu ve Rus askeri istihbaratına çalıştıklarını söylerek kimlikleriyle fotoğraflarını servis ettiği iki Rus vatandaşı Alekandr Petrov ve Ruslan Boşirov konuştu.

Russia Today (RT) Televizyonu’na konuşan ve suçlamaları reddeden Petrov ve Boşirov, “Salisbury Kategrali’ni gezen iki turisttik. Arkadaşlarımız uzun zamandır bu muhteşem şehri gezmemiz tavsiyesinde bulunuyorlardı. Katedralin 123 metrelik bir kulesi ve bu kulede dünyada en uzun süredir çalışır bulunan saat yer alıyor.” dedi.

İngiliz hükümeti ise bu açıklamalara tepkili. Ruslar’ın “Biz sadece turistiz” açıklamalarının zehirlenen insanlar ile ailelerine hakaret olduğunun belirtildiği Başbakanlık açıklamasında, Rus zanlıların bariz bir şekilde yalan söylediği savunuldu: “Rus devlet televizyonundaki bu söyleşide aktarılan bariz yalanlar halkın zekasına hakarettir. Dahası bu sözler bu felaket saldırının kurbanlarına ve ailelerine hakarettir.”

Twitter’dan açıklama yapan Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise “Yalan TV programlarını durdurmanın zamanı geldi. Tüm dünya bunu Rusya’nın yaptığının farkında.” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

CEVAP VER