Hindistan’da 13 kişiyi öldürdüğü iddia edilen kaplana ölüm cezası..

0

Hindistan’da 13 kişiyi öldürdüğü iddia edilen bir kaplanın mahkemece öldürülmesine izin verildi. Kararın ardından ülkenin en tanınmış avcısı göreve çağrıldı

Hindistan’ın batısında bulunan Maharaştra eyaletindeki ‘T1’ adı verilen kaplanın öldürülmemesi için açılan davada, Hindistan Yüksek Mahkemesi bu talebi reddetti. Bunun üzerine ülkenin en çok tanınan avcılarından Nawab Shafath Ali Khan, Maharaştra ormanlarında T1 adlı dişi kaplanı ve iki yavrusunu aramaya koyuldu.

Doğal hayatı koruma aktivistleri, söz konusu kaplanın insanları öldürdüğüne dair kesin bir kanıtın bulunmadığını, bu sebeple öldürülmemesi gerektiğini dile getirdi. Ancak kol ve bacakları yenmiş bir şekilde bulunan kurbanlar üzerinde yapılan DNA testleri ve çevredeki ayak izleri, şüphelerin tek bir kaplanda yoğunlaşmasını sağladı.

Avcı kaplanı canlı ele geçirmek istiyor

Euronews’in aktardığına göre mahkemeden çıkan izinle beraber, bu tarz durumlara müdahalesi ile tanınan ve daha önce yüzlerce hayvan avlamış olan Khan görevlendirildi. Khan ise kaplanı öldürmesi gerekmedikçe bunu yapmayacağını, hayvanı sadece uyuşturarak canlı ele geçirmeyi planladığını belirtti.

Bir kraliyet ailesi soyundan gelen ve daha önce de insan yiyen kaplan, kaçak fil ve yaban domuzlarını öldürmesi için görevlendirilen Khan, T1’in suçlu olduğuna inandığını ama başka bir av bulamadığı için insanları öldürdüğünü düşündüğünü belirtti.

Ülkedeki doğal yaşamı koruma kanunları normalde hayvanların öldürülmesini yasaklıyor. Ülkede bu sayede artan kaplan nüfusu, bugün dünyadaki tüm kaplanların yüzde 70’ine denk geliyor.

CEVAP VER