Süleyman Soylu’dan ABD’nin gizli diplomatik belgeleriyle ilgili açıklama.. Bilmediğimiz bir şey değildi

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Eylül’le ilgili ABD’nin gizli diplomatik belgeleri hakkında konuştu. “Beş gün önce, 12 Eylül’ün yıl dönümünde yabancı bir yayın kuruluşu, 12 Eylül darbesiyle ilgili birtakım belgeler yayınladı.” diye hatırlatan Soylu, şunları söyledi:

“Yabancı istihbarat örgütlerinin, yabancı devletlerin o darbeyle ilgisini kanıtlayan birtakım yazışmalarını paylaştılar. Samimiyetimle söylüyorum, hiç ilgilenmedim. Çünkü sürpriz değildi, bilmediğimiz bir şey değildi. Türkiye’de demokrasiyi kesintiye uğratmak için yapılmış her eylemde, mutlaka bu ülkenin sınırları dışından yapılmış bir kurgu vardır. Bunu yıllardır biliyoruz. Üzerinden yıllar geçti, hala uğraşıyorlar.

15 Temmuz’da denediler. Fırsat bulsalar yarın yine yapacaklar. Asla vazgeçmeyecekler. O açıklanan belgelerden, bizim bu törenlerimizden, burada söylediklerimizden asla utanmayacaklar, rahatsız olmayacaklar. Çünkü birilerinin dünya tasavvuru bizimki gibi değil. Suriye’de insanlar ölmüş, Türkiye’de terör olmuş, sokaklarda yol kenarlarında gençler uyuşturucu krizine girmiş, Afrika’da 9-10 yaşlarında çocuklar, el altından sattıkları silahlarla savaşıyorlarmış, asla umurlarında değil.

Onların dünyası karanlık bir dünya. Sadece kendilerine aydınlık olmasını istedikleri bir dünya. Onun için o haberle hiç ilgilenmedim. Yeni keşfettiğimiz bir şey değildi. Biz bütün darbelerin içini dışını biliyoruz. Neticede bu işlerde alenen yer alanlar dahi, bugüne kadar tavırlarını değiştirmedi. 1960 darbesi ile ilgili, o ihanetin şurada yatan şehitleri için, bugüne kadar kimse özür dilemedi. Darbeyi yapanlar özür dilemedi, alkışlayanlar özür dilemedi; hüküm verenler, akıl verenler özür dilemedi; darbe anayasasını yazanlar, özür dilemedi. Darbeden sonra yeni yönetime kredi açanlar, ‘alın bu parayı maaşları ödeyin’ diyenler özür dilemedi. Yaptılar ve pişkin pişkin yollarına devam ettiler.”

CEVAP VER