İçişleri Bakanı Soylu’dan öğrencilere uyuşturucu uyarısı.. Zihninizi açmaz bilakis hayatınızı karartır; sakın itibar etmeyin

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari’de 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı. Çukurca’da Gençlik Merkezi Sineması ile Çukurca FM’in açılışını da gerçekleştiren Soylu, şunları söyledi:

“Umut bize yaşama azmi verir. İnsanlığın her zaman umuda ihtiyacı vardır. Her zaman peşinden gideceği, uğrunda çalışacağı, alın teri dökeceği bir umuda ihtiyacı vardır. Belki de bu yüzden bu milletin yolunu kesmek isteyenler hep umutlarımızı hedef aldılar. Okullarımızı, ümitlerimizi, üniversitelerimizi, geleceğimiz karıştırmaya çalıştırdılar. Kütüphanelerimizi tahrip ettiler, öğretmenlerimizi şehit ettiler. Ama ne yaptılarsa başaramadılar. Umudumuzu, geleceğimizi elimizden alamadılar. Kendileri yok oldular. Kendileri karanlık dünyaları ile baş başa kaldılar. Ayrıştırmak isteyenlerin zaten nefesleri tükendi, umutları bitti. Ayrıştırmanın dünya tarihi boyunca insanlara fayda verdiği hiçbir zaman dilimi görülmemiştir.

İşte bizi ayrıştırmak isteyenlere, etnik farklılıklar üzerinden, mezhep farklılıkları üzerinden aramıza nifak tohumları sokmak isteyenlere karşı bizim inancımız, bizim geleceğimiz, bizim geleneğimiz, medeniyetimiz, örfümüz, adetimiz ,tarihimiz bizim en büyük anlayışımızdır. Muharrem ayının başındayız. Her şeyin acı travması unutulur. Ama bir şey ifade edeyim, kardeş acısı unutulmaz. Bize yine Kerbela yaşatmak isteyenlere biz kardeşliğimizle ders vermeliyiz. Onlara inat bugün biz zengin, fakir, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Arap, Acem demeden aşure kazanlarının etrafında buluşacağız. Bilesiniz ki kardeşliğimize inanan herkese bu sofra açık. Bin yıldır bu millet bu topraklarda kardeşliğin gücüyle var olmuştur. İnşallah bundan sonra da kardeşliğiyle var olacaktır.

Anne babalarınız, öğretmenleriniz size ne söylüyorlarsa sadece onu yapın. Okul önlerinde veya okul çevrelerinde tanımadığınız insanlarla sakın konuşmayın, peşlerinden gitmeyin. Sözümün burasını sadece Çukurcalı değil Türkiye’nin her yerindeki öğrenci kardeşlerime söylüyorum. Kimseden hap kimseden ilaç veya başka bir şey alıp ağzına atmayın. Herhangi bir uyuşturucuyla yanınıza yanaşmaya çalışanlarla ‘Al bu hapı iç rahatlarsın, zihnin açılır’ diyenlerle sakın konuşmayın. Size verdikleri zehirler zihninizi açmaz bilakis hayatınızı karartır. Sakın itibar etmeyin, elinizi uzatmayın, onlarla konuşmayın.

Onları hemen en yakın polisimize güvenlik kuvvetlerimize, jandarmamıza ve kolluk kuvvetlerimize ihbar edin. Hatta en yakında belediye zabıta ağabeyinizi, amcanızı görürseniz onlara söyleyin. Ayrıca okul servislerinde, başka araçlarda mutlaka ve mutlaka emniyet kemerlerinizi takın. İster yaya olarak ister yolcu olarak trafik kurallarına mutlaka uyun. Lütfen yolda yürürken, karşıdan karşıya geçerken cep telefonunuzla oynamayın. Eğer trafik olan bir yerde yürüyorsanız kulaklıklarınızdan bir tanesini çıkarın. Bizler sizleri seviyoruz. Size bir zarar gelmesini asla ama asla istemiyoruz.”

CEVAP VER