Adalet Bakanı açıkladı.. Hakim Yardımcıları geliyor

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakim ve Savcı Eğitim Merkezi’nde konuştu. Hakim ve savcıların eğitim konularına değinen Gül, şunları söyledi:

“Hakim yardımcılığı müessesesi üzerinde çalışıyoruz. Ayrıntıları üzerinde halen arayış ve tartışmalarımızın sürdüğü bu sistemde mesleğe geçiş öncesinde bir kademe oluşturmayı öngörüyoruz. Böylece yargı mensuplarının kürsüde yerlerini almadan önce belirli bir süre adalet hizmetleri içine girerek tecrübe edinmesini amaçlıyoruz.

Adalet hizmetlerinde değer ve fark oluşturan yatırım ve yenilikler ne kadar anlamlı olursa olsun, adaletin tecelligahı yargı mensuplarının temiz vicdanıdır. Aslolan vatandaş memnuniyetidir. Adaletin sağlandığına dair toplumdaki inancı korumak ve vatandaşa ‘adalet yerini buldu’ dedirtebilmektir. Bu duyguyu ayakta tutarak adaleti tesis edeceğiz.”

Hakim ve savcıların kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğini anlatan Gül, yazılan gerekçeli kararların tüm tartışmaları sona erdirmesi, yeni tartışmalar oluşturmaması gerektiğini ifade etti. Türkçenin ses bayrağı olduğunu ve bu bayrağın en güzel şekilde kararlarda dalgalandırılması gerektiğini belirten Gül, Türkçenin özenli kullanılmasını istedi.

CEVAP VER