Şanlıurfa’da gerginlik.. 26 kişi gözaltında; 639 Suriyeli sınırdışı

0

Şanlıurfa’da, 2 kişinin hayatını kaybettiği 2 kişinin de yaralandığı silahlı kavga sonrası gerginlik yaşanıyor. Suriyelilere yönelik saldırı girişimine karşı harekete geçen Emniyet güçleri, sosyal medyada tahrik edici paylaşımlarda bulundukları gerekçesiyle 26 kişiyi gözaltına aldı. 639 Suriyeli ise sınırdışı edildi.

Olaylar sonrası geniş katılımlı bir toplantı ile vatandaşlara sağduyu çağrısı yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ise şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız, sosyal medyada çıkan söylentilere ve iddialara inanmasın, provokatörlerin oyunlarına gelmesin. Devletimiz, ülkemize kabul ettiği bu insanlara burada ne şartlarda yaşayacaklarını anlatmış, Göç İdaresi ve ilgili kuruluşlarca gerekli tebligat ve duyurular yapılmış, toplum düzenine ve kanunlara uymadıkları takdirde sınırdışı edilecekleri belirtilmiştir.

Suriyelilerin kontrol edilmediği, yaptıklarının yanlarına kaldığı gibi içi boş iddialarla toplumun huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Burada yaşayan Suriyeliler, karıştıkları suçlar nedeniyle adalet önünde hesap veriyor ve hak ettikleri cezaya çarptırılıyorlar. Adli merciler tarafından haklarında sınırdışı kararı verilenler de Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilerek, sınırdışı işlemleri yapılıyor.”

2018 yılı içerisinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, Narkotik, Asayiş ve Çocuk Şubeleri ile polis merkezlerince haklarında çeşitli suçlardan işlem yapılıp, adli mercilerce serbest bırakılan toplam 639 Suriye vatandaşının Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildiğini ve sınırdışı işlemlerinin yapıldığını açıklayan Vali Erin, 27 Eylül 2018 Tarihinde Eyyübiye’de yaşanan ve iki vatandaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayla ilgili olarak, sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefret duyguları ile tahrik edici paylaşımlarda bulunan 26 kişinin tespit edilerek gözaltına alındığı ve adli mercilere sevk edildiğini söyledi.

Vali Erin, bu tarz suç unsuru paylaşımlarda bulunan şüphelilerin tespit ve yakalama çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

CEVAP VER