Rakka’da 2600 kişiye ait toplu mezar!..

0

Suriye’nin Rakka şehrinde 2 bin 600 kişiye ait 3 toplu mezar bulundu. IŞİD tarafından öldürülen insanların buralara gömüldüğü tahmin ediliyor.

Toplu mezarlarda bulunanların çoğunun sivil olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar 8 bölgede açılan toplu mezarlarda 450’si çocuk olmak üzere 2 bin 600’den fazla cesede ulaşıldı. IŞİD, toplu mezarlardaki cesetlerin çıkarılmaması için de toplu mezarların etrafını mayınlarla döşemiş.

Toplu mezarların etrafında döşenen mayınlar etkisiz hale getirildikten sonra toplu mezarlar ortaya çıkarılıyor. Sputnik’e konuşan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Hevsorik, şunları söyledi:

“Rakka’nın birçok yerinde toplu mezarlar bulduk. Halen de buluyoruz. Yeni 3 toplu mezar bulduk. Rakka’da evlerin altında IŞİD cenazeleri de bulunuyor. Bazı yerlerde IŞİD cenazeleri ile siviller aynı yerde gömülmüş. Cenazelerin sivillere mi yoksa IŞİD militanlarına ait olup olmadıkları konusunda bazen zorluklar yaşıyoruz. Son olarak Fırat kenarındaki bölgede yeni bir toplu mezar bulduk. Panorama bölgesinde 1500 kişiye ait, Fırat Suyuna yakın bölgede ise 300 kişiye ait bir toplu mezar bulduk.”

CEVAP VER