BM’nin Afganistan raporu.. 2 bin 798 sivil hayatını kaybetti

0

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da yaşanan iç savaşla ilgili raporunu açıkladı. Afganistan’da 2018 yılının ilk 9 ayında 2 bin 798 sivil hayatını kaybetti, 5 bin 252 kişi ise yaralandı. Siviller daha çok el yapımı patlayıcıların infilak edilmesi sonucunda veya intihar saldırılarında öldü.

BM Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) açıkladığı rakamlara göre bu yılki sivil ölümlerin geçen senekine kıyasla çok değişmediği gözlemlendi. Euronews’in aktardığına göre geçen sene Afganistan’da ilk 9 ayda toplam 8 bin 84 kişi hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştı.

BM’nin Afganistan’daki en üst seviyeli yetkilisi Tadamichi Yamamoto, “Afganistan’daki çatışmalara askeri bir çözümün mümkün olmadığını hatırlatarak, taraflara acilen barışçıl bir çözüm bulunmaları için yaptığımız çağrıyı yineliyoruz.” dedi.

UNAMA raporunda özellikle intihar saldırılarına ve el yapımı patlayıcıların sivilleri hedef almasına dikkat çekildi. Bu saldırılarda ilk 9 ayda bin 65 sivil hayatını kaybederken, 2 bin 569 kişi yaralandı. Raporda, “Sivillerin doğrudan hedef alındığı saldırılar uluslararası savaş hukukunu çiğneyen ciddi suçlardır ve savaş suçu olarak değerlendirilir.” hatırlatması yapıldı.

Rapora göre yer saldırıları sonucunda ölenlerin sayısı bir önceki seneye göre yüzde 18 azalırken, hava saldırılarında ölenlerin sayısı yüzde 39 arttı. Ülkede 20 Ekim’de düzenlenecek genel seçimlerin öncesinde, oy kullanma merkezleri olarak kullanılan okullar, camiler veya sağlık merkezlerinin yakınlarındaki saldırların artmasından endişeleniliyor.

Bu yıl Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesinde ve başkent Kabil’de çok sayıda intihar saldırısı öğrencileri, spor etkinliği izleyen kitleleri ve Şii camileri hedef almıştı. BM raporu, saldırıların yüzde 65’inin arkasında Taliban, IŞİD ve diğer hükümet karşıtı güçlerinin olduğunu belirtti. Diğer yandan Taliban, Afganistan’da 20 Ekim’de düzenlenecek genel seçimlerin boykot edilmesini istemişti.

CEVAP VER