Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Irak’ta.. Basra ve Musul konsoloslukları yeniden açılacak

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak ziyareti bugün başladı. Ziyaretti Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması; bu bağlamda, Irak’ın yeniden imarı başta olmak üzere ikili işbirliği imkanları üzerinde durulması öngörülüyor.

Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Berham Salih tarafından kabul edilen Çavuşoğlu, Iraklı siyasi liderlerle ve Türkmen toplumunun temsilcileriyle de biraraya gelecek. Cumhurbaşkanı ile görüşmesi sonrası konuşan Çavuşoğlu, güvenlik sebebiyle kapatmak zorunda kalınan Basra ve Musul konsolosluklarının yeniden açılacağını söyledi.

Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde teröristler nerede olursa olsun terörle mücadeleye devam edeceğinin altını çizen Çavuşoğlu, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili ise “Başsavcılık kapsamlı bir soruşturma başlattı. Suudi Arabistan ile işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Onların da bizimle iş birliği içinde olması gerekiyor. Soruşturmalar neticesinde ortaya çıkan gerçekleri dünya ile paylaşacağız.” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER