Trump, Cemal Kaşıkçı’yla ilgili konuştu.. Ortada kötü bir durum var; bu işin temeline de ineceğiz

0

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na resmi işlemlerini yaptırmak için uğradıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili konuştu.

Suudi Arabistan makamlarıyla en üst düzeyde görüşmeler yaptığını ve onlardan cevap talep ettiğini dile getiren Trump, “Her şeyi talep ediyoruz. Ne olduğunu görmek istiyoruz.” dedi.

“Bu bizim ve Beyaz Saray açısından çok ciddi bir durum.” diyen Trump, şunları söyledi: “Ne olduğunu görmek istiyorum ve Türkiye ile çok yakından çalışıyoruz ve sanıyorum bu işin temeline de ineceğiz.” diye konuştu. ABD Başkanı Trump, Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’i Beyaz Saray’a da davet etmek istediklerini belirtti.

Ortada kötü bir durum olduğuna dikkat çeken Trump, kimsenin ne olduğunu tam olarak bilmediğini ve Kaşıkçı’nın ölmemiş olduğunu umduğunu ifade etti.

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve iki Beyaz Saray yetkilisinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştüğünü ve Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili bilgi talep ettiğini açıkladı. Bahsedilen iki yetkilinin Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner olduğu belirtildi.

Kaynak: DW Türkçe

CEVAP VER