Erdoğan: Türkiye’nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde konuştu.

Eğitimde alt yapı ve kapasite bakımından büyük mesafe katetilmesine rağmen içerik ve sistem konusunda hala sıkıntılar olduğunun altını çizen Erdoğan, “Türkiye’nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı ile yeni değişim dönüşüm üzerine konuştuklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bakanımızın anlattıklarını dinledikçe umudum daha da arttı. Önümüzdeki kısa zaman içerisinde atacağımız adımlarla yeni bir diriliş gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

Yeni dönemde öncelikle hedefimiz, eğitimi hem içerik, hem sistem olarak Türkiye’nin hedeflerine katkı sağlayacak seviyeye çıkarmaktır. Önümüzdeki dönemde yürütme olarak bizi, akademi olarak sizi, aynı şekilde özel sektörü çok zorlu bir süreç bekliyor. Organize sanayi bölgeleriyle okulları iç içe geçirmekte kararlıyız, bunu yapacağız.

Bilim üreten, araştırma-geliştirme odaklı çalışan, her alanda kendi modellerini geliştiren bir üniversite iklimi oluşturmadan, sadece tabelayla, sadece kadroyla hiçbir sonuç elde edemeyiz. Kendi bireysel çekişmelerinin, ideolojik saplantılarının ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla dolu üniversitelerin hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir.

Sınırlarımız içinde ve dışında ne yaşarsak yaşayalım, asıl hedeflerimizden asla kopmadık. Başımıza hangi bela musallat edilirse edilsin yolumuzdan sapmadık, gözümüzü o menzilden ayırmadık. Büyük devlet olmak lafla değil icraatla olur. Irak’tan Suriye’ye, dünyanın her yerinde teröristlere hayatı zindan ediyoruz. İman öyle bir şeydir ki, tekeden bile süt çıkartır. Herkesin sırtını döndüğü Suriye’de umutlar hala canlı ise en büyük pay Türkiye’nindir.

Son günlerde döviz kuru biraz yükseldi, faizler aynı şekilde biraz arttı, enflasyon biraz kıpırdadı diye birileri hemen ellerini ovuşturmaya başladı. Biz yine hedeflerimize kilitlendik, gereken tedbirleri alıp yolumuza devam ettik. Cari açığı ortadan kaldırmaya yönelik adımları da birer birer atıyoruz. Biz sağlam durunca, ellerini ovuşturanlar da her zamanki gibi hüsrana uğradı.”

1 YORUM

  1. Tek kelimeyle “bak şu konuşana”. Ülkenin yüz akı akademisyenlere Necip Fazıl’ın deyimiyle “kuduz köpek” muamelesi yapan kim? Hadi oradan. Bir daha Türkiye’de üniversitede çalışmak mı? Allah korusun.

CEVAP VER