Erdoğan’dan Melih Gökçek açıklaması.. Dava arkadaşım, bunun böyle devam edeceğini zannediyorum

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuştu. “Biz cumhuriyetimizi lafla değil icraatla kutluyoruz.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Öyle bir kutlama ki günü birlik değil bundan sonra yıllarca bu kutlama icra edilecek. Burası 29 Ekim Cumhuriyetimizin 95. yılında açılmıştı denilecek. Neymiş Cumhuriyet Bayramı’nın resepsiyonları sadece Ankara’da kutlanırmış. Sen yeter ki bu işe gönlünü ver ama sen de gönül olmayınca bunlar sadece bahane bulmak kolay. Biz bunlara salon cumhuriyetçisi, gardırop Atatürkçüsü diyoruz.

Ülkemizde yıllarca milletimizin pek çok ortak değeri gibi Gazi Mustafa Kemal’i, Cumhuriyet Bayramımızı, Zafer Bayramımızı da kendi tekellerine almaya çalışan bir kesim var. Bu kesimin ne Cumhuriyete ne milletimize ne de ülkemize en küçük bir faydalarının dokunduğu, en küçük bir hizmetlerinin geçtiği vaki değildir.

İstanbul Havalimanı inşaatı 42 ayda bitti. İşte Berlin, 2006’da temel attı. Berlin Havalimanı inşaatı hala devam ediyor. Oturup bizi konuşuyorlar. Açılışı yapmak için firmaları çok zorladık. Sağ olsunlar onlar da gece gündüz çalışarak yetiştirdiler.

Burası yumuşak zemin diye bahane uyduranlar havalimanının nasıl olduğunu gördüler. Çevreci, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olan havalimanımız, 120 bin kişilik istihdama da vesile olacaktır. Daha sonra bu rakam 225 bine kadar yükselecektir.

Suriye’de yeniden huzuru sağlamak, vefamızın da gereğidir. Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygısı konusunda en ufak bir şüphesi yoktur. İdlib’de büyük insani kriz yaşanmasının önüne geçerek Suriye halkının yanında olduğumuzu kanıtladık. İnşallah Suriye meselesinde uluslararası toplumun daha güçlü bir duruş sergilemesini de temin edeceğiz. Sadece bununla kalmayacak Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Geçtiğimiz günlerde buna da başladık. Yakında terör örgütünün tepesine ineceğiz.”

Dedem Sarıkamış’ta tüfeğine sarılmış vaziyette donarak öldü

Dedesinin de Sarıkamış’ta tüfeğine sarılmış vaziyette donarak öldüğünü anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: “Şehadetin içerisinde kurşunla şehadete yürümek de var, donarak şehadete yürümek de var. Şu anda askerimizin bütün bu noktadaki teçhizatı; elbisesinden uyku tulumuna, yiyeceğine, giyeceğine, postallarına kadar hepsi dünyadaki en modern ordulardaki malzemelerdir. Sen bilmeden ne anlatıyorsun? ‘Buralardan birkaç oy alayım’ diye milleti niye aldatmaya çalışıyorsun? Dürüst ol be dürüst ol. Bu ülkeyi, bu devleti küçümsemeye hakkın yok. Ama senin şehadet diye bir anlayışın yok. Şehitlerimizin aileleri ne düşünüyor, sen ne düşünüyorsun. Hepsi inanmışlar şehadete ama sende bu yok. Zaten bittin, gidiyorsun. Bir şey yapamayacaksın. Dürüst ol ve şehitlerimiz üzerinden rant elde etmeye çalışma. Sen, 15 Temmuz gecesi de tankların gölgesinde kaçarak Bakırköy Belediyesine sığınan adamsın. Senin karakterini artık biz biliyoruz. Çünkü bunlar cibilliyet meselesi. Seni iyi tanıyoruz. Bu millet, seni her geçen gün daha iyi tanıyor. İnşallah 31 Mart bu yürüyüşün sonu olacak. CHP de millet de senden kurtulacak.”

Melih Bey, benim 94’ten beri yol ve dava arkadaşım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek’in MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı iddialarını değerlendirdi. Konuya ilişkin bir soruya Erdoğan, “Seçim süreci içerisindeyiz. Yerel seçimlerin nasıl yapılacağı, aday adaylıkların nasıl olacağı, bunların hepsi bellidir. Şu andaki adaylık tespitleri, müracaatlar, bunlar bizim yerel yönetimler başkanlığımız tarafından alınıyor ve bu tespitler yapıldıktan sonra da gerekli değerlendirmeleri bizim yerel yönetimlerden sorumlu başkanlığımız yapar. Yani isimler üzerinden bu noktada spekülasyonlara girmeyi doğru bulmuyorum. Melih Bey, benim 94’ten beri yol ve dava arkadaşım. Bu yol ve dava arkadaşlığımızda bugüne kadar beraber geldik. Bundan sonra da beraber gideceğimizi zannediyorum.” karşılığını verdi.

Kabine revizyonu iddiası

Erdoğan, “Kabine revizyonu ve bakanlık sayısının düşürülmesi konuşuluyor. Mevcut bakanlardan belediye başkanlığına aday olabilir mi?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi:

“Medya sürekli bu tür revizyonları yapar, biz de onlardan öğreniriz. Şu anda gündemimizde böyle bir şey söz konusu değil. Bakanlık sayılarımızda aynı şekilde böyle bir şey söz konusu değil. Biz zaten bakanlık sayılarını düşürmek suretiyle yeni bir sistem inşa ettik. Bunu da bu şekilde sürdüreceğiz. Ama bunlar tabi olmaz değil, yeri geldiğinde bu tür şeyler de olabilir. Ama şu an gündemimizde böyle bir şey yok.”

Cemal Kaşıkçı cinayeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaşıkçı cinayetine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: “Dün bizim başsavcımız onlara, suçun işlendiği yerin İstanbul olması hesabıyla İstanbul’da da yargılanabileceğini kendilerine ifade etti. Tabi yönelttiği bazı sorular var, daha önce de ifade ettiğim gibi. Bir; gelen 15 kişilik grubu gönderen kim? Yani bir Suudi başsavcısı olarak sizin sorgulamanız lazım, çıkarmanız lazım. İki; bu öldürme olayının, kesinlikle 18 kişinin içinde olduğu bir defa belli… Bunu da sizin çıkarmanız lazım. Dışişleri Bakanınızın söylediği bir söz var, nedir o? ‘Yerli iş birlikçilere teslim ettik.’ O zaman bu yerli iş birlikçilere teslim edildiğini de yine gerek Suudi Dışişleri Bakanı gerekse bu 18 kişilik grubun ortaya koyması lazım. Yerli iş birlikçi kimse, bilelim. Bunu da biz çıkartırız. Bu işi böyle ortada bırakamayız. Ortada bırakırsak bizim insanlığa karşı ortak bir borcumuz olur. Vicdani bir borcumuz olur, bunun altından adalet mekanizmaları olarak da siyaset mekanizmaları olarak da kalkamayız. Artık bunu çözmek gerekiyor, ipe un sermenin anlamı yok. Veyahut da bunun altından birilerini kurtarmanın da anlamı yok.”

“Soruşturma sonuçları, yönelttiğiniz sorulara yanıt verebilecek bir aşamaya geldi mi?” şeklindeki soruya da Erdoğan, “Belli olmaz, bugün işte saat 11.00’de İstanbul Başsavcımıza tekrar gelecekti. Ve orada bunun devamı olarak da görüşmeye devam edeceklerdi. Ama bugünkü görüşmelerinin neticesinin ne olduğunu henüz bilmiyorum.” karşılığını verdi.

CEVAP VER