AK Parti’de başkanlık için müracaatlar başladı.. 3 dönem kuralına 79 belediye başkanı takılıyor

0

AK Parti, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adayı olmak isteyenlerin başvurularını almaya başladı. İlk gün toplam 127 aday adayı müracaatı sisteme girildi. Bunların 13 tanesi onaylandı, 114 tanesi de onay bekleyen başvuru.

Biri büyükşehir, biri il, 59’u ilçe ve 18’i belde belediye başkanı olmak üzere mevcut başkanların 79’u üç dönem kuralına takılıyor. Mevcut belediye başkanları ise aday adayı başvurusu yapamayacak.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, şunları söyledi: “Biz her dönem hazır bir partiyiz ama seçim sürecinin yaklaşması sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları üzere çalışmalarımızı hızlandırdık, gece gündüz hummalı bir çalışmanın içerisine bir süredir girmiş bulunuyoruz. Belediye başkanlıkları için müracaatlar 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 19.00’a kadar devam edecek, il genel ve belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00’a kadar başvurular alınacak.”

Hafta sonlarını kapsayacak şekilde müracaat almayı sürdüreceklerini belirten Yavuz, başvuruya ilişkin belgelerin bir kısmının “e-Devlet”ten alınabileceğini dile getirdi. Kadın ve genç aday adaylarının belirlenen aidatların yarısını, engelli adayların ise ücretin 4’te birini ödeyeceklerini belirten Yavuz, mevcut belediye başkanlarının bu dönem adaylık müracaatında bulunmayacaklarını, aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için Yüksek Seçim Kurulu’nun 1 Aralık 2018’i istifaların son günü olarak belirlediğini, kendilerinin 5-12 Kasım arasında müracaatları alacaklarını hatırlattı.

Bir önceki seçimde büyükşehir belediye başkanlığı için 120, belediye başkanlıkları için 399, ilçe belediye başkanlıkları için 5 bin 50, belde belediye başkanlıkları için 930, il genel meclis üyeliği için bin 634, belediye meclis üyeliği için de 10 bin 939 kişi olmak üzere toplam 19 bin 74 kişinin aday adayı müracaatında bulunduğunu hatırlatan Yavuz, yine bu rakamlara yakın aday adaylığı başvurularının olabileceğini öngördüğünü bildirdi.

Mevcut başkanların 79’unun üç dönem kuralına takıldığını dile getiren Yavuz, şöyle devam etti: “Bizim tüzüğümüze göre 3 dönem kuralı var ve bu devam etmektedir ancak daha önceki kongrelerin birinde buna ilişkin bir esneme yapılmış ve tüzükteki bu yetki Merkez Karar Yönetim Kurulu’na aktarılmıştı. Dolayısıyla tüzüğümüzdeki bu yasak devam etmektedir ama MKYK’nin de bunu esnetme hakkı ve yetkisi vardır. Kural bu yasağın devam etmesidir ancak MKYK gerek gördüğünde elbette bunu esnetme hakkına sahiptir ama biz bu kural mümkün olduğu ölçüde uygulansın istemekteyiz.”

Aday adayı müracaatlarının sonrasındaki hafta da teşkilat temayül yoklamasının yapılacağına işaret eden Yavuz, “Burada da bir yenilik ortaya koyduk, ilk kez e-Temayül şeklinde gerçekleştirilecek.” dedi. e-Temayül sistemi öncesindeki temayül yoklamalarının uzun bir süre aldığını, 15 gün sayım yaparak gerçekleştirdiklerini anımsatan Yavuz, yeni sistemle tüm Türkiye’de 1 günde bunun yapılacağını ifade etti.

Yavuz, “Saat 10.00 ile 16.00 arasında gerçekleşecek olan teşkilat temayül yoklamalarının hemen ardından saat 16’da kapanır kapanmaz inşallah sonuçlar elektronik ortamda tespit edileceği için Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne düşmüş olacak.” diye konuştu.

e-Temayül sistemiyle işlemlerin hızlanacağını ve yaklaşık 3 ton kağıt tasarrufu sağlanacağını belirten Yavuz, zaman ve mesai israfını da önlemiş olacaklarını, geçersiz oy olmayacağını ifade etti. Önemli bir sistem kurguladıklarını belirten Yavuz, illerde kurulan kabinlerdeki bilgisayarlar üzerinden temayül yoklamalarının yapılacağını bildirdi.

Sistemin nasıl işleyeceğini de anlatan Yavuz, genel merkezden giden komisyon başkanı ve üyelerinin kimlik kartları karşılığında manyetik kartları dağıtacağını, bu kartların kişiye değil ilçeye uyarlı olacağını söyledi. Yavuz, kartı alan kişinin istediği kabinde oyunu kullanacağını anlattı.

CEVAP VER