HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu: Ebu Leheb’in bitirdiği boykotun devamcısı bir iktidar var

0

KHK’yla ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getiren düzenlemeye bir tepki de HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan geldi.

Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında teklifle ilgili konuşan Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Bazen bu KHK meselesi açıldığında iktidar partisi vekilleri veyahut da bakanlık yetkilileri ajitatif konuşmalar yapıyorlar, işte ‘251 şehit’ falan gibi. Buradaki hiçbir KHK’li vekil darbe yanlısı değildi -hepsi de tüm arkadaşlarımız da böyledir- darbeye şiddetle karşıydı. Bu teklifin geçmesini, böyle, AK Parti mitingindeki bir ajitasyonla sağlamaya çalışmak son derece üzücüdür, bizim açımızdan daha da üzücüdür çünkü biz KHK’lilere daha büyük zulmedilmiştir, daha büyük bir yara oluşturulmuştur.

Zaten bu kararları verip altına imza atıp Bakanlar Kuruluna sevk eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri de aramızdadır ve onlar da bu zulmün faillerindendir. O yüzden biraz konuşmalarına dikkat etmelerini isterim. Biz burada bir ölüm yasasını konuşuyoruz. Ajitasyon yapıp darbeyi bize hatırlatmasınlar, yaramıza tuz ekmesinler. Akla, vicdana, mantığa aykırı bir tekliftir.

Zaten böyle bir teklifi Sağlık Bakanlığının getirmesi de çok gariptir çünkü öncesinde, OHAL döneminde, Sağlık Bakanlığı, hekimlerin özel hastanelerde çalışması için genelge yayımlamıştır. Ne oldu da şimdi özel hastaneleri yasaklamaya çalışıyorlar? Ne yaptı bu hekimler? Bir buçuk, iki yıldır özel hastanelerde çalışıyorlar. Ne gibi bir kötü fiilleri oldu? Tek bir tane bana göstersinler nasıl bir kötü, olumsuz bir fiil oldu da Bakanlık korkan ve KHK’lı doktor çalıştırmak istemeyen o özel hastaneler için genelge yayınlayan Bakanlık, kalkıp bu hekimler için ‘Özel hastanede çalışamaz.’ yasa teklifi getiriyor ve bunu savunuyor; bunu anlamak mümkün değil.

Şimdi, 2 bin 146 tane benim tespitim, kimisi ‘1.500’ diyor ama daha başka bana da ulaşan vakalar var -benim tespit ettiğim sayı- 2 bin 146 güvenlik soruşturması olumsuz gelen hekim var. Bu insanlar devlet hizmeti yükümlülüğünü de tamamlayamadıkları için özel hastanelerde de çalışamıyor. Biz bunun için birçok soru önergesi verdik, dört aylık vekillik hayatım boyunca bu konunun çözülmesi için basın toplantısı yaptım ve Genel Kurulda da bu konuyu gündeme getirdim. Altı yılda okulu bitirmiş bir hekim, eften püften bahanelerle değil devlet hastanesinde, özelde bile çalışamayacak bir duruma geliyor.

Herkes elini vicdanına koysun. Bu ülke artık bunları kaldırmıyor. Dün belki sizi de fişlediler! Bu ülke ne zaman demokratikleşecek? Şimdi, bunlarla hareket edilen bir Türkiye’de biz güvenlik soruşturması olumsuz gelen arkadaşlarımızın hayat boyu doktorluk yapamayacağına dair bir teklifi tartışıyoruz. Bu kadar gayriciddi fişleme notlarıyla alınan kararlar bunlar bakın, bu kadar gayriciddi ve bunlarla biz yasa oluşturmaya çalışıyoruz çok net bir şekilde.

Dün belki sizi de fişlediler ‘Efendim, eşi başörtülüdür falancanın.’ dediler, siz de fişlendiniz. Bugün ‘Falanca Kürt’tür. işte ‘Falanca FETÖ okulunda, kreşinde çalıştı.’ diye saçma sapan kendisi değil yakını, amcası, teyzesi diye fişleniyor, bugün de bunu siz yapıyorsunuz. Ya, bu ülke ne zaman demokratikleşecek? Allah aşkına yani herkes elini vicdanına koysun, bir düşünsün! Böyle bir anlayışla hepimiz şu ülkeye nasıl bir adalet, hukuk ve benzeri yani demokrasi nasıl getireceğiz ya? El insaf yani! ‘Her zaman güç sahibi olalım ve düşman gördüğümüzün canına okuyalım.’ bu mantıkla biz nereye varırız?

Bu mesele ileride iktidar partisini de çok etkiler. ‘Ya, biz düşman bulduklarımızı, KHK’lileri sosyal bir soykırıma uğratalım, imha edelim şunları da akılları başlarına gelsin.’ diye düşünüyorlar. Yargısız, sorgusuz, sualsiz her şeyi yapıyorlar. Bizim gibi insan hakları savunucularını darbeci, terörist falan ilan ediyorlar ki ben hayatım boyunca insan hakları, demokrasi, barış demiş bir insanım, tüm çatışmalara karşı çıkmışım.

Bize böyle terörist yaftası vurmaya çalışıyorlar, hatta bununla da kalmıyorlar, Anayasa’yı da çiğneyerek, Anayasa’nın OHAL’le ilgili maddelerini de çiğneyerek, hatta Anayasa’nın OHAL’le ilgili maddeleriyle ilgili ders veren hocamızı da çiğneyerek, 120’nci, 121’inci maddenin derslerini veren İbrahim Kaboğlu Hocayı da çiğneyerek, Anayasa’yı ihlal ederek hocamızı da KHK’yla ihraç ediyorlar. Yani bu nasıl bir cürettir? Ebu Leheb’in bitirdiği boykotun devamcısı bir iktidar var maalesef karşımızda! Bakın, bunlar 21’inci yüzyıl Türkiyesinde yaşanıyor Nazi Almanyası değil güya.”

CEVAP VER