İbrahim Kalın: PYD ve YPG’ye verilen her destek PKK’ya verilmiş bir destektir

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine Toplantısı sonrası konuştu. “İçeriden veya dışarıdan, nereden gelirse gelsin terör tehdidine karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurumlarıyla tam bir kararlılık içerisinde mücadeleye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.” diyen Kalın, şunları söyledi:

“PYD ve YPG’ye verilen her destek doğrudan veya dolaylı olarak PKK terör örgütüne verilmiş bir destektir. Bizim için terör örgütleri arasında ‘iyi terör örgütü, kötü terör örgütü’ diye bir ayrım söz konusu değildir. Türkiye’nin PYD/YPG, yani PKK hedeflerine dönük aldığı tedbirler DEAŞ ile mücadeleyi zayıflatıyor argümanını kabul etmemiz hiçbir şekilde mümkün değildir.

Bizim temel beklentimiz; NATO’da müttefik olduğumuz, stratejik ortak olarak tavsif ettiğimiz ABD’nin, bir terör örgütünün Suriye kolu olan PYD ve YPG ile angajmanını tamamen sonlandırmasıdır. PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladıkları PYD ve YPG’yi şimdi meşru, terörle ilgisi olmayan, PKK’dan ayrı bir örgüt gibi tanımlamaya çalışmaları bize sorarsanız beyhude bir çabadır. Fırat’ın doğusu; burada Türkiye’ye dönük herhangi bir terör yapılanmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz.”

Kalın, AK Parti’yi HDP ile aynı cümle içerisinde kullanmanın bile siyasi bir safsata olduğunu kaydetti.

CEVAP VER