Cemal Kaşıkçı cinayeti.. Çavuşoğlu: Uluslararası soruşturma şart

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili artık uluslararası soruşturmanın şart olduğunu gördüklerini söyledi. Çavuşoğlu, Ege Denizi ile ilgili konuyu ise Milli Güvenlik Kurulu’na taşıyacaklarını açıkladı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığının 2019 yılı bütçesi hakkındaki görüşmelerde soruları cevaplayan Çavuşoğlu, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda Türkiye’nin şeffaf bir süreç yürüttüğünü ve bütün dünyanın bunu kabul ettiğini söyledi.

“Uluslararası toplumla şeffaf bir şekilde bu süreci götürüyoruz.” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “İlk başlarda ‘şimdilik biz Suudi Arabistan ile bir çalışma grubu kurduk, şu anda uluslararası mahkemeye götürmeyi düşünmüyoruz’ dedik ama şu bulunduğumuz aşamada da artık uluslararası bir soruşturmanın şart olduğunu görüyoruz. Ne olursa olsun biz bu cinayetin tüm yönleriyle açıklığa kavuşması için ne gerekiyorsa yapacağız. Kapatmaya çalışmak, anlaşmaya çalışmak olmaz.”

Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini belirten Çavuşoğlu, istihbarat ve emniyet birimlerinin toplanan delilleri görmek isteyenlere gösterdiğini ifade etti. Çavuşoğlu, “Türkiye herhangi bir blöf yapmıyor. Türkiye’nin elinde ne varsa uluslararası toplumla paylaşmamız lazım.” diye konuştu.

2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan Cemal Kaşıkçı’nın 18 gün sonra öldürüldüğü açıklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda, daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.” ifadesi kullanılmıştı.

CEVAP VER