Çavuşoğlu: Avrupa Birliği üyesi ülkelerden terörle mücadelemize daha fazla destek bekliyoruz

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) süreciyle ilgili “Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkar eden açıklamaların faydası yoktur.” dedi. Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden terörle mücadeleye daha fazla destek beklediklerini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantılarının iki amacı var. Birincisi AB ile ilişkilerimizin her boyutunu birlikte değerlendirmek, ikincisi ise bölgesel konularda, güvenlik ve dış politikalarımızda görüş alışverişinde bulunmaktır.” dedi.

Türkiye’nin AB’ye aday ülke olarak tam üyeliği hedeflediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Karşımıza siyasi engeller çıkarılmamalı. Türkiye’yi dışlayan, aday ülke olduğunu inkar eden açıklamaların faydası yoktur.” değerlendirmesinde bulundu. Çavuşoğlu, ortaya çıkarılan siyasi engellerin AB’nin büyümesine, refahına ve siyasi istikrarına engel getirdiğini belirtti.

Hem Türkiye’nin, hem de AB ülkelerinin geçen yıllarda terör saldırılarına maruz kaldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılar konusunda ve bölgedeki terörü besleyen unsurlar dahil her alanda AB ile yakın iş birliği içinde olunmasının her iki tarafın da yararına olduğunu söyledi.

“Avrupa Birliği üyesi ülkelerden terörle mücadelemize daha somut destek bekliyoruz.” diyen Bakan Çavuşoğlu, “‘Türkiye’de seçilmiş hükümeti devirmek için bu faaliyetleri yaptım’ diyen kişileri AB’nin sırf sivil toplum diye savunması anlamsızdır” ifadesini kullandı.

CEVAP VER