Rusya ÖSO unsurlarına hava saldırısı düzenledi.. Akar, Sergey Şoygu ile görüştü

0

Esed rejimi ve destekçileri, dün gece İdlib gerginliği azaltma bölgesinden Halep’e havan topuyla kimyasal silah saldırısı düzenlendiğini iddia etti. Rusya, saldırı iddialarının ardından Raşidin’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarına hava saldırısı düzenledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonla görüştü. Milli Savunma Bakanlığı, şu bilgileri paylaştı:

“Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, RF Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, İdlib’deki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel güvenlik konuları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Soçi Mutabakatına zarar vermek maksadıyla yapıldığı değerlendirilen son zamanlardaki provokasyonların devam edebileceği ve bunlara hazır olunması gerektiği konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.”

Rejimin haber ajansı SANA, dün akşam Esed ordusu kontrolündeki Halep’in El Halidiye mevkiine kimyasal silah saldırısı yapıldığını duyurdu. SANA, 100’den fazla sivilin etkilendiğini öne sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcülüğü de sabaha karşı yaptığı açıklamada, dün 21.50’de İdlib gerginliği azaltma bölgesinden rejim kontrolündeki Halep’in kuzey batı kırsalına saldırı düzenlendiğini iddia etti.

Sözcülük, klor gazı kullanılan saldırının rejim karşıtı silahlı grup Heyet Tahrir Şam’ın kontrolündeki yerleşim birini El Buraykat’tan 120 milimetrelik havan topları kullanılarak yapıldığını savundu. Rus Savunma Bakanlığı, Beyaz Baretliler adıyla bilinen Sivil Savunma’yı da saldırıdan sorumlu tuttu.

Rusya ve Esed rejimi, ağustos ayı sonlarından bu yana gündeme getirdiği iddialarla, muhaliflerin ya da rejim karşıtı silahlı grupların kimyasal silah saldırısı hazırlığı yaptığını, bunun için İdlib ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesini kullandığını önü sürüyordu.

Muhalifler ve Sivil Savunma ise rejim ve Rusya’nın İdlib’teki ateşkesi bozarak gerginliği azaltma bölgesine saldırı başlatmayı planladığını, bunun için muhaliflerin kimyasal silah saldırısıyla suçlanacağı senaryolar hazırlandığı uyarısında bulunmuştu.

CEVAP VER