HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Biz bu kararı tanımıyoruz, yok hükmündedir

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Hakkari’de istinaf mahkemesinin Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder hakkında verdiği kararı değerlendirdi. “Bu karar bizim için yok hükmündedir.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Bu kararı bu kadar alelacele aldıran mesele Cumhurbaşkanının açık talimatıdır. Bilindiği gibi, AİHM Selahattin Demirtaş hakkında çok net bir karar vermiştir. Tutukluluk halinin derhal sona ermesi yönünde karar vermiştir. Karar o denli kapsayıcıdır ki, siyaset yapma hakkının gasp edildiği yönünde bir karardır ve emsal niteliğindedir.

AİHM kararının açıklandığı gün Cumhurbaşkanı bu kararı tanımadığını ve gereğinin yapılacağını söylemiştir. Yargıya açıkça talimat vermiştir. Uzun süredir Türkiye’de yargının bağımsız ve tarafsızlığını yitirdiğini dile getirdik. Bu konuda hukuk dışı pek çok kararı teşhir ettik ancak bu tür bir kararla ilk kez karşılaştık. AİHM kararını inceleyecek olan 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi süreci oyalayarak, tahliye kararı vermeyerek bu kararı beklediğini açıklamıştı. Bu karar dün geldi. Biz bu kararı tanımıyoruz yok hükmündedir.

Adalet bırakın tecelli edilmeyi, yok sayılmıştır, adalet mahkeme salonlarından dışlanmıştır. O adalet bir gün o salonlara geri dönecek o zaman bu suçu işleyenler, bu suça ortak olanlar o zaman adaletin var olduğu salonlarda yargılanacaklar, hesap verecekler. Bu suça bu ülkenin yargıçları ortak olmuşlardır. Yargıçlar bir parti üyesi gibi hareket etmektedirler, parti genel başkanından aldıkları talimatları hayata geçirmektedirler.

Türkiye bu denli hukuk garabetinin yaşandığı bir ülkeye dönüşmüştür. Bu, bu ülkenin ayıbı ve utancıdır. Bundan hep birlikte kurtulmamız lazım, bunun için bu adalet ve demokrasi mücadelesine güç katmamız lazım. Sesimizi çıkarmamız lazım. Faşizmin mahkemelerine karşı hep birlikte adalet mücadelesini açığa çıkarmamız ve bu mücadelenin yanında yer almamız lazım. Adaletsizlik her yerde.

Çok az bir zaman kaldı, 4 ay sonra yerel seçimlere gideceğiz. 31 Mart yerel seçimleri için söz verdik, dedik ki bu ülkeyi bu kayyumcu zihniyetten kurtaracağız. Nerede kayyum varsa onları süpürüp atacağız. Mahallemizi kentimizi bu zihniyetten kurtulacağız. Sadece bununla kalmayacağız, sadece kayyumlardan kurtulmayacağız, Türkiye’nin her yerinde bu zihniyetten bu savaştan ve yolsuzluktan beslenen anlayıştan kurtulacağız.

Türkiye’nin her yerinde güç birliği yapmak yan yana gelmek gerekiyorsa, demokrasi cephesini büyütmek için ne yapmak gerekiyorsa gereğini yerine getireceğiz. Bu ülkeyi bu adaletsizlikten bu demokrasi körlüğünden hep birlikte kurtaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

CEVAP VER