Temel Karamollaoğlu: Yoksulluk sınırı 6 bin 328 lira.. Asgari ücretinin açlık sınırında tutulması zülümdür

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Ergenekon davasıyla ilgili konuşan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Savcı Ergenekon ile ilgili mütalaasında ‘Ergenekon diye bir terör örgütünün ispat edilemediğini’ açıkladı. Geçmişte bazıları bizi Ergenekonculukla itam etmişlerdi. Hatta bizi Ergenekon’un İslami kanadı olarak itham ettiler. Şimdi ne oldu? Biz o zaman da Hakk’ı söyledik bugün de Hakk’ı söyleyeceğiz. Hak bir gün gelip muhakkak ortaya çıkar.

6 Aralık’ta Asgari Ücret Komisyonu toplanacak. Merak ediyorum şimdi. TÜİK enflasyon rakamlarının aşağıya indiğini söylüyor. Vatandaşın hissettiği enflasyon kimsenin umurunda değil. Şimdi TÜİK raporlarında inen rakamlar dikkate alınarak asgari ücrette bir artış meydana gelecek. Türk-İş’in yaptığı araştırmalarda açlık sınırı 1972 lira olmuş. Yoksulluk sınırı ise 6 bin 328 lira. Asgari ücretinin açlık sınırında tutulması zülümdür. İsrafı ve yolsuzluğu durdurun para artar. Onun için millet mahalli seçimlerde önemli bir ihtar verecek. Biz laf değil artık çözüm istiyoruz. İşimiz zor ama iktidarın garibandan asgari ücrette fedakârlık beklemesinden vazgeçmesini umuyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bazıları rahat durmaz. Onlara bu fırsatı vermemek için Cumhur İttifakını çok sıkı tutmamız lazım.” açıklamasıyla ilgili ise Karamollaoğlu, “Bu ifadeler Cumhurbaşkanını ilgilendirir. Ben yorum yapmayacağım. Bu bir endişenin işaretidir. İktidar artık ayağının kaydığını, eski desteği görmediğini biliyor. Sayın Cumhurbaşkanı her hafta birkaç kez anket yaptırıyor diyorlar. Biz de görüyoruz ki artık iktidara güven kalmadı. Bundan dolayı arayış içinde. Bu ülkenin problemlerini çözecek tek parti sadece Saadet Partisi’dir.” değerlendirmesinde bulundu.

Parti genel merkezi binasının taşınıp taşınmayacağına ilişkin de Karamollaoğlu, şöyle konuştu: “Bina var epeyce. Binaların özellikleri bize tam uymuyor. Bazıları çok büyük, bazıları biraz küçük. Bazılarının yapısı bir genel merkez için uygun değil. Tabanımızdan büyük de bir tepki var. ‘Gerekirse biz yeni bir bina yapalım, inşa edelim sıfırdan’ diyorlar. O da olabilir. Geçici olarak birkaç yıllığına bir binaya taşınırız. Konu biraz muğlak ama bu konuyu bir çekişme haline getirmeyi doğru bulmuyoruz.”

Yerel seçimlerde ittifak konusunda Karamollaoğlu, “Dirsek teması demek, oturup genel merkezler olarak bir konuyu görüşmek değil, iller, ilçeler, çoğunlukla beldelerde orada bulunan kişilerin, parti mensuplarının bir çalışma içinde bulunabilmesi, birbirleriyle temasa geçebilmesi demektir. Kimseyle düşman değiliz. Elbette bu temaslar yapılacak. Genel merkezler istese de istemese de bu tip temaslar zaten beldeler, ilçeler, illerde yapılır, olur. Sadece bunu söyledik.” diye konuştu.

CEVAP VER