Netanyahu’dan Cemal Kaşıkçı açıklaması.. Suudi Arabistan’da istikrar bozulursa sadece Ortadoğu’nun değil tüm dünyanın istikrarı bozulur

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında konuştu. “İstanbul’da yaşananlar korkunç. Her ülke bu konuyla ilgili ne yapacağına karar vermeli ama Suudi Arabistan’da istikrar bozulursa sadece Ortadoğu’da değil tüm dünyada istikrar bozulur.” diyen Netanyahu, İran’ın Suriye’ye İsrail’in tamamını vurabilecek kapasiteye sahip füzeleri getirmeye çalışmakla suçladı.

Tahran yönetiminin İsrail’i yok etmek istediğini iddia eden Netanyahu, İsrail ordusunun şu anda dünyada İran güçlerine karşı koyan tek ordu olduğunu savundu. Netanyahu, “Bizim politikamız kötü şeyleri ufakken durdurmak üzerine kurulu. İran ile Suriye’de doğrudan mücadele edeceğiz. Kendimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, 2 Kasım’da “Balkan İşbirliği Konseyi” için geldiği Bulgaristan’ın Varna kentinde Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ilk kez konuşmuş ve benzer ifadelerle Suudi Arabistan’ı savunmuştu. İsrail Başbakanı, “İstanbul’daki konsoloslukta yaşananlar korkunç ama Suudi Arabistan’ın da istikrarı devam etmeli.” demişti.

CEVAP VER