Erdoğan’dan operasyon açıklaması.. Bunun gerisi gelecektir

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatına Üye/Gözlemci Devletlerin Anayasa ve Yüksek Mahkemeleri Birinci Yargı Konferansında konuştu.

“Maalesef bugün dünyanın pek çok yerinde özellikle de bölgemizde vicdanları kanatan zulümler yaşanıyor.” diyen Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin şunları söyledi:

“Suudi Arabistan Başkonsolosuğunda öldürülmesi bir kenara atılacak konu değildir aslında konu her yönüyle açık. Ses kayıtlarından şunu da öğrenmiş olduk. Gelenlerin içinde Veliaht Prensin en yakınında olanlar aktif, rol üstlenicisi. Olayın işlendiği yer belli. Bize gönderilen yetkililere şunu sorduk. Bu 15 kişinin içinde fail var. Bu faili siz biliyorsunuz ve bu faili çıkarmakta da mahirsiniz. Verdikleri cevap, şu anda 18 kişiyi tutukladık daha sonra bunu 22’ye çıkardılar.

Geldi, görüştüler ama ipe un serdi. En ufak bir bilgiyi, belgeyi İstanbul Başsavcıma vermedi ama İstanbul Başsavcım ona gerekli olan her türlü bilgiyi verdi. İslam dünyasından bazı kesimler ve ülkeler, ne yazık ki hakkı ve hakikati adalet çerçevesi içerisinde söylemediler.

Hak yerini bulacak, işte dün Amerikan Senatosu’ndaki gelişmeleri duydunuz ve daha gelişerek devam edecek. Neden, zira biz Amerikalılara, istihbarat örgütüne, yetkililerine bütün bilgileri verdik. İngilizler istedi, onlara da verdik. Almanlar istedi, onlara da verdik. Suudi Arabistan’a verdik, Fransızlara verdik. Dedik ki kim isterse hepsine bunu vermeye hazırız. Neden, adalet mülkün esasıdır. Adalet yerini bulsun diye verdik. Bu işin sıçrayacağı yer neresi olduğu ortaya çıkıyor. İşte BM’de. ABD’nin daimi temsilcisi Nikki Haley, açıklama yaptı. Açıkça isim verdi. Bu da bir şey gösteriyor. Bütün çıplaklığıyla artık iş ortaya çıkıyor.

Fırat’ın doğusundaki bölgeleri de huzura ve güvene kavuşturmakta kararlıyız. Tel Rıfat’tan Afrin’deki askerlerimize yönelik kalleş saldırı, aldığımız kararın ne kadar isabetli olduğunu göstermiştir. Cambaza bak cambaza’ oyunu haline getirdikleri Münbiç hikayesiyle bizim dikkatimizi dağıtmaya, kararlılığımızı bozmaya çalışıyorlar. Suriye’de attığımız adımlarla sadece kendi ülkemizin güvenliğini sağlamakla kalmıyoruz. Ümmetin ve tüm insanlığın izzetini de koruyoruz.

Türkiye, Fırat’ın doğusundaki terör bataklığına müdahale konusunda yeteri kadar zaman kaybetmiştir. Bundan sonra tek bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yoktur. Sürekli sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar’da ve Mahmur’un etekleri Karacak’ta operasyonumuzu yaptık, bunun gerisi gelecektir. Ülkemizin demokrasisine de hukuk devleti niteliğine de hak ve özgürlükleri konusundaki samimiyetine de kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. Suriye’de attığımız adımlarla sadece kendi ülkemizin güvenliğini sağlamakla kalmıyoruz. Ümmetin ve tüm insanlığın izzetini de koruyoruz.

Ülkemizin demokrasisine de hukuk devleti niteliğine de hak ve özgürlükleri konusundaki samimiyetine de kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. Üzüntüyle ifade etmek isterim ki İslam toplumlarının çoğunun yönetimleri henüz bu sınamalara dahi maruz kalmayacak derecede adaletten, hukuktan, özgürlüklerden uzak bir görüntü içindedir. Bunu bir öz eleştiri olarak söylüyorum. Sürekli sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar’da ve Mahmur’un etekleri Karacak’ta operasyonumuzu yaptık, bunun gerisi gelecektir.”

CEVAP VER